21. března 2018

Výherkyně 11 miliard uspěla u soudu, může si zachovat anonymitu

Američanka v lednu vyhrála 560 milionů dolarů, chvíli to ale vypadalo, že o své pohádkové štěstí z Power Ballu přijde. O výhru samozřejmě stála, přála si ale zůstat v anonymitě, což je proti pravidlům tamní loterie. Soud se nyní přiklonil na její stranu a rozhodl, že právo na anonymitu je důležitější než pravidla loterie.

Když obyvatelka městečka Merrimack ve státě New Hampshire uhodla v lednu svá šťastná čísla, její příběh rozhýbal nejen Spojené státy, dostal se ale i za oceán. Nejen, že totiž získala obří částku ve výši 560 milionů dolarů (asi 11,5 miliardy korun), chvíli to ale hlavně vypadalo, že o výhru přijde. Protože je aktivní v místní komunitě, rozhodla se, že svoji identitu nechce za žádných okolností odtajnit, což je proti pravidlům newhamspireské loterie.

Jedinou cestou, jíž americké zákony k zachování anonymity povolují, je založení anonymního fondu, do něhož se výhra vloží a za výherce komunikuje právník, který má fond na starosti. K tomu je ale třeba uzavřít dohodu s právníkem ještě dřív, než si výherce svůj tiket podepíše, což ale Američanka udělala krátce po výhře. Nechat si peněžní částku vložit do anonymního fondu už tak nebylo možné.

Za svoji anonymitu se proto rozhodla bojovat soudní žalobou. V žalobě žena uvedla, že by „její identifikace znamenala značné narušení jejího soukromí.” Dodala, že „předchozí výherci museli po oznámení svého jména a bydliště čelit násilí, výhrůžkám, obtěžování a neustálé nechtěné pozornosti.”

Nyní americký soud rozhodl ve výherčin prospěch. „Kdybych řekl, že byla po oznámení verdiktu radostí bez sebe, ještě bych její reakci podceňoval,” řekl se smíchem obhájce William Shaheen. Méně nadšení už byli zástupci loterie: „Věřili jsme, že máme velmi silné argumenty, a tak jsme očekávali opačný výsledek. Rozhodnutí soudu i přesto respektujeme,” stojí v oficiálním prohlášení zástupců loterie.

Američanka má už teď část peněz na svém účtě a zbytek získá už velmi brzy, celých 11,5 miliardy ale nedostane. Protože se rozhodla, že si výhru vybere naráz, získá jen část prostředků, a to konkrétně 358 milionů dolarů (zhruba 7,4 miliardy korun).

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 255 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 37 300 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články