11. září 2017

Jak poznat podvodnou online loterii?

Dostali jste do své mailové schránky zprávu, že jste vyhráli spoustu peněz? Gratulujeme! Nejdříve si ale ověřte, že jste se nestali obětí podvodných loterií.

Podvodné zprávy, které vás informují o obrovských výhrách, mají obvykle pouze jediný cíl: dostat z vás co nejvíc peněz (případně citlivých informací) a výhru vám nikdy neposlat. Špatná zpráva navíc je, že pokud už jste se stali obětí takovéto loterie, v drtivé většině případů vám nedokáže pomoci ani Policie ČR.

Jak poznat podvodnou loterii?

Začátek podvodných loterií je většinou dost podobný a má dva hlavní scénáře.

1. E-mail oznamující vysokou výhru

Nejčastější variantou je, že obdržíte mail o výhře velkého finančního obnosu. Mail je často zastřešený významnou institucí ať už jde třeba o respektovanou banku či dokonce OSN. Po sdělení výhry dostanete informaci, že k jejímu předání je z vaší strany třeba uhradit poplatek ve výši několika stokorun až desetitisíců. Pokud tak neučiníte, o výhru přijdete a částku také není možné strhnout z vaší výhry.

2. Nepravdivá bulvární zpráva

Novějším způsobem, jak z důvěřivých lidí vylákat peníze či citlivé informace, je rozesílání nepravdivých informací. Často jde o informaci o smrti známých osobností anebo o jiná bulvární témata. Uživatel má pak kliknout na obrázek či link, aby byl přesměrován na stránky podvodníků. Tam se po něm buď žádá poplatek za opravu rozbitého počítače (stránka simuluje, že je váš počítač rozbitý, případně je v kódu nainstalovaný virus, který se takto dostane do vašeho počítače), anebo se z uživatelů snaží dostat citlivé informace například k vaší platební kartě.

Jak na podobné maily reagovat?

Zde je nutné postupovat na základě logického uvažování. Vaše odpověď by totiž vždy měla být stejná, a to vůbec žádná. Na podvodné maily neodpovídejte, odesílatele si ve své e-mailové schránce nejlépe zablokujte a zprávu přesuňte do spamu a smažte. Proč? Pokud na mail odpovíte, podvodníci budou mít potvrzené, že mailovou schránku používáte, a pravděpodobně vám v budoucnu bude chodit ještě víc podobných mailů. Ještě lépe svoji mailovou schránku i počítač ochráníte instalací dobrého antispamového a antivirového programu. Většina z nich je v základní verzi zdarma.

Co dělat, pokud už jsme zareagovali?

V takovém případě je každá rada drahá. Pokud jste odesílatelům mailu jen odpověděli, zvolte stejný postup, který byl už popsaný výše: zablokujte odesílatele ve vaší schránce a zvažte instalaci kvalitního antispamového a antivirového programu.

Pokud jste podvodníkům uhradili požadovanou finanční částku, nezbývá než se začít smiřovat s tím, že už ji zpátky s největší pravděpodobností nedostanete a stejně tak neobdržíte ani slibovanou výhru. Kvůli skutečnosti, že odesilatelé takových mailů často sídlí v zemích, s nimiž nemá Česká republika dohodu o mezinárodní spolupráci, vám pak ve většině případů nepomůže ani policie.

Nejhorší varianta nastává, pokud jste někomu sdělili své citlivé informace jako číslo účtu a další informace, nutné k bezhotovostním platbám. V tom případě si účet u okamžitě zablokujte a další kroky konzultujte se zástupcem vaší banky a Policií ČR.

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 895 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 112 600 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 12 300 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články