22. ledna 2018

Z popeláře milionářem a zase zpátky a další podivuhodné příběhy

Loterie a sázky jsou staré jako lidstvo samo, první zmínky o nich najdeme dokonce už ve starověké Číně. Loterie nás zkrátka baví už stovky let. Inspirujte se 6 příběhy a zajímavostmi o loteriích, které vás překvapí.

 1. Výhry v loteriích nemusí vést ke štěstí 

Podle studie, kterou si nechal zpracovat deník New York Daily News, své výhry do 7 let rozfofruje hned 70 % výherců loterií. Jak přesné číslo je, ověřit nelze, zde jsou nicméně 2 příklady ne zcela šťastných konců.

Britský popelář Michael Carroll vyhrál v roce 2002 hned 9 milionů liber (asi 259 milionů korun). Radost z toho měl tak velkou, že si okamžitě začal nakupovat nové domy, auta, šperky, spoustu drog a financoval také nákladné party. A kde je pan Carroll dnes? Po Anglii se opět prohání v popelářském voze.

Američan David Lee Edwards si v roce 2001 koupil tikety v hodnotě 7 dolarů. A štěstí se na něj doširoka usmálo - vyhrál 27 milionů dolarů (571 mil. Kč). Stejně jako u Brita výše, i pro něj začal život plný hýření a luxusu. Drogy si nekupoval jen pro sebe, ale bohatě jimi obdarovával i své přátele. Výsledkem bylo několik předávkování a David jako správný gentleman zaplatil náklady na pohřby ze své výhry.

 1. Nejbohatší městečko Španělska

Ještě v roce 2011 bylo španělské městečko Grañén s asi 2 000 obyvateli na hranici krachu. Pak ale jeho zástupce napadlo hromadně si vsadit tiket v loterii El Gordo (Tlusťoch), kde se jackpot přiblížil k astronomickým výšinám. Výsledkem byla výhra 700 milionů eur (1,8 miliardy korun), takže si každý občan odnesl 400 tisíc eur (přes 10 milionů korun).

 1. Neuvěřitelný klikař z Chorvatska

Jde o učitele hudby Frane Selaka, který sedmkrát přežil svoji vlastní smrt. Vyvázl ze železničního neštěstí, pádu letadla, havárie autobusu, následného sražení autobusem i z několika nehod v automobilu.

Ke svým 73. narozeninám si v roce 2003 koupil loterijní tiket. Vůbec první ve svém životě. Jak myslíte, že to dopadlo? Ano, vyhrál. Dokonce 800 tisíc eur (přes 20 milionů korun). Výhru ale vzápětí rozdal potřebným s tím, že trvá na tom, že peníze štěstí přinést neumí.

 1. Loterie pro dobrou věc

V historii loterie je celá řada příkladů, kdy výtěžek z hazardu sloužil dobrým věcem, třeba ve středověku často pomáhal těm nejchudším. Dobrým příkladem je i česká Sazka, která sponzoruje třeba sportování dětí a mládeže nebo Český olympijský tým.

Dobročinnosti se ale drží i jiné loterie, třeba ta národní ve Velké Británii. Díky ní vznikl skvělý film Králova řeč z roku 2010, který vyhrál 4 Oscary, britská loterie ale podporuje i další umělecké projekty nebo ty ve zdravotnictví.

 1. Za svým slovem stát

 Pětapadesátiletý newyorský policista Robert Cunningham dal v roce 1984 servírce polovinu ze své podané sázenky místo spropitného. O pár dní později zjistil, že vyhrál 6 milionů dolarů.

 Jako první to oznámil právě servírce z restaurace ve čtvrti Yonkers a bez váhání se s ní o výhru rozdělil. „Když řeknu, že něco udělám, tak to prostě udělám. Doufám, že na tom nic nezmění ani tahle pohádková výhra,” svěřil se Robert Cunningham.

 1. Nečekané štěstí

 Celou výhru, i když o dost menší, získala v roce 2013 pětadvacetiletá barmanka Aurora Kephartová ze Springfieldu v americkém Oregonu. Stejně jako u předchozího případu, i zde jí host nabídl tikety místo spropitného.

 „V ruce měl hned několik lístků na hru keno a řekl mi, ať si 2 z nich vyberu. První vyhrál 5 dolarů, jaké ale bylo moje překvapení, když jsem na ten druhý vyhrála 17 500 dolarů (asi 372 tisíc korun),” svěřila se mladá žena. Tiket tak výherci chtěla vrátil, ten to ale odmítl a dokonce ji hned donutil, aby si ho podepsala, a výhru jí tak nikdo nemohl sebrat.

 

-ml-

Top 3 jackpoty v Česku

 • 1 1 760 000 000 Kč
  Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
 • 2 75 000 000 Kč
  Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
 • 3 11 000 000 Kč
  Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články