12. ledna 2018

4 příběhy lidí, kteří převezli loterie. A většinou špatně dopadli

Pokud se zeptáte loterijních společností, jestli lze v jejich hrách podvádět, všechny vám shodně řeknou, že to možné v žádném případě není. Následující 4 příběhy ale ukazují, že pokud jste vynalézaví, opomenutí či skulinky se vždycky najdou.

Satanova čísla

 Tenhle loterijní skandál pochází ze samého srdce hazardu. Podílel se na něm totiž moderátor Nick Perry, který každý den na obrazovce vyhlašoval výsledky losování loterie v Pennsylvánii, spolu s uměleckým ředitelem pořadu a zástupcem dané loterie.

 Nick do losovacího bubnu zamíchal speciálně upravené ping-pongové míčky, které byly těžší než ty ostatní, a tak byla 24. dubna 1980 vylosována kombinace 6, 6, 6. Shodou okolností ji vsadilo hned 5 hráčů, kteří si odnesli 1,8 milionů dolarů (ca 38 milionů korun). Když se na podvod přišlo, Nick Perry už tolik štěstí neměl: soud ho poslal do vězení hned na 7 let.

 Příběhem byl volně inspirován film Šťastná čísla z roku 2000 s Johnem Travoltou a Lisou Kudrow.

 Loterie po mafiánsku

 Asi největší známou ztrátu v historii loterií utrpělo milánské lotto v 90. letech. Podvodníci z řad mafie si tehdy přišli na v přepočtu úctyhodných 3,7 miliardy korun. Jak se jim to povedlo? K losování výherních čísel byly náhodně vybírány děti, kterým byly zakryty oči, a oni pak jednotlivé míčky tahaly z bubnu poslepu.

 V té době ale nikdo nevěděl, že byly děti, které většinou pocházely z dětských domovů, podplacené. Tahaly míčky, které předtím někdo zahřál, zchladil anebo jinak upravil, aby se lišily od ostatních. Když se na podvod přišlo, bylo proti 9 členům kriminálních organizací vzneseno obvinění z vydírání, podvodu i dalších deliktů.

 S podvodným duchem do Číny nelez

 Že se podvádět nevyplácí, nám do hlavy vštěpují rodiče hned od narození. Co si ale budeme povídat, drobnou lží nebo úpravou pravdy si sem tam pomůže asi každý z nás.

 Na poctivost nemyslel jistý Číňan Zhao Liquin. Ten zjistil, že po tažení čínské loterie vzniká kvůli chybě v systému asi pětiminutová prodleva, kdy je možné podat sázku na právě proběhlé slosování. Chyby využil celkem třikrát a odnesl si asi 85 milionů korun. Když čínští úředníci na chybu i podvodníka přišli, shovívavost rozhodně nebyla jejich silnou stránkou: nebohý Zhao Liquin tak zamířil rovnou do vězení. Na doživotí.

 Vzděláním k poctivosti

Pro amerického geologického statistika Mohana Srivastavu začalo vše úplnou náhodou. Když si v pauze v práci uklízel stůl, našel pod haldou papírů zapadlé losy, které dostal od kamaráda ze squashe. Začal je stírat a hned ten druhý, který byl ve vzoru piškvorek, mu přinesl výhru 3 dolarů.

Stírací los měl na pravé straně 8 piškvorkových polí s čísly, na levé pak sloupek se 3 šťastnými čísly ukrytými pod stírací fólií. Pokud se setřená šťastná čísla nacházela ve stejném pořadí i v některém řádku v levé části, los vyhrával.

Shrivastava, který má tituly ze statistiky z univerzit MIT a Stanford, si dobře uvědomoval, že čísla na losu mají sice působit nahodile, jsou zde ale ve skutečnosti umisťována podle nějakého klíče. Tak, aby v emisi losů byl jen přesný počet těch výherních.

Statistik na princip po nějaké době přišel, a když si v praxi ověřil, že funguje (z 20 losů se mu podařilo bez setření identifikovat hned 19 výherních), chvíli přemýšlel, že by svoji profesi pověsil na hřebík a věnoval se profesionálnímu stírání losů. Nakonec ale zvítězilo jeho lepší já a tikety poslal emitentovi, Loterii Ontario. Ta losy po krátké době stáhla z prodeje a mechanismus výběru čísel před novou emisí změnila.

-ml-

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 1 177 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 200 500 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články