I když se to může jevit jako klukovina, falšování losů je protizákonné

09. ledna 2020

Stačí lepidlo a nůžky ke zfalšování výherního losu?

Už jsme tu měli mnoho pokusů o zfalšování sázenek a některé podvody byly tak promyšlené, že byly odhaleny až po mnoha letech. Ovšem výroba výherního stíracího losu, to je se jen tak nevidí! Jak pokus dvou vykuků z Ameriky dopadl?

Uběhlo jen pár lednových dní a už tu máme hned dva kandidáty na titul „trdlo roku“. Dva muži z amerického Mississippi se rozhodli, že otestují důmyslnost ochranných opatření tamní loterijní společnosti a vytvořili falešný výherní los. Sami ovšem při jeho výrobě moc důmyslní nebyli.

Z klukoviny je zločinné spiknutí

Nakoupili několik stíracích losů a pomocí vteřinového lepidla z nich vyrobili jeden „los výherní“. Prostě vystřihli a nalepili čísla na los tak, aby to vypadalo, že vyhrál jackpot. Se svým výtvorem pak nekráčeli do sídla Mississippi Lottery a dožadovali vyplacení výhry 100 tisíc dolarů (2,26 milionů korun).

Místo toho, aby je vyhodil, zaměstnanec loterijní společnosti zavolal na Odise Lathama a Russella Sparkse rovnou na policii a zdržoval je, dokud hlídka nedorazila a oba vykuky nezatkla. Muži si vyslechli hned dvě obvinění: ze zločinného spolčení a z vytváření padělků. Latham dostal navíc také obvinění z falšování občanského průkazu.

Co podvodníkům hrozí?

Falšování losu takto amatérským způsobem může působit jako klukovina. Jenže tohle žádní kluci nebyli, oběma mužům je přes 40 let. Je zarážející, že ve svém věku nemají nejmenší potuchy o tom, jak funguje kontrola losů. Každý, kdo na los vyhrál byť jen pár korun, ví, že ke kontrole losu se používá počítačová technika. Pracovník pošty nebo trafiky vůbec na výherní čísla nekouká, místo toho jen naskenuje kontrolní kód pomocí terminálu a hned vidí, zda je los výherní či nikoliv. Lathamovi a Sparksovi za falšování losu hrozí až 20 let za mřížemi a pokuta ve výši až 50 tisíc dolarů. Nyní jsou oba ve vazbě bez možnosti kauce a čekají na soud.

Falšování stíracích losů je disciplína, na kterou si netroufnou ani rafinovaní podvodníci. Technologii na jejich výrobu ovládají jen tři firmy na celém světě a ty investují desítky milionů do bezpečnostních opatření. Musí například zajistit, aby nebylo možné stírací vrstvu nijak prosvítit nebo jinak poznat výherní los od pohledu. Další informace a zajímavosti o stíracích losech jsme rozepsali v samostatném článku. Pokud sami losy kupujete, tak by vás mohl zajímat i přehled losů s největší šancí na výhru. Najdete jej zde.

 

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 895 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 112 600 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 12 300 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články