Policie stíhá další provozovatelku tzv. dipování

30. října 2019

Policie si posvítila na maminky, které provozují na Facebooku tombolu

Internetové tomboly provozované v různých „maminkovských“ skupinách na Facebooku začaly zajímat policii. Jedná se totiž o formu nelegálního hazardu.

Kriminalisté z Jindřichova Hradce vyšetřují ženu, která měla provozovat nelegální loterii. Tip dostali od svých kolegů z Děčínska, kteří si jí všimli na Facebooku. Právě na sociální síti nelegální loterie probíhala. Žena si založila několik uzavřených skupin na Facebooku, ve kterých provozovala tzv. dipování.

Internetová tombola

Tato hra by se dala přirovnat k tombole. Provozovatel soutěže zveřejní na Facebooku příspěvek s fotkou výhry a informacemi o počtu a ceně tzv. dipů, což jsou v podstatě virtuální lístky do tomboly. Jeden dip může stát pár korun, ale klidně i pár stovek. Záleží na atraktivitě možné výhry. Účastníci soutěže si následně kupují dipy prostřednictvím komentářů. Napíší, o jaké dipy (čísla) mají zájem, a pošlou provozovateli peníze na účet. Jakmile se dipy prodají, provozovatel náhodně vylosuje číslo, jehož majitel získá výhru. Losování je obvykle zachyceno na videu.

Původně se dipování objevovalo hlavně na fórech, kde maminky vyměňovaly nebo prodávaly dětské oblečení. Šlo v podstatě o zpestření klasického bazaru. Když se ale ukázalo, že se tímto způsobem dají vydělat slušné peníze, někteří lidé začali dipování provozovat ve velkém. Do slosování dávali hodnotnější výhry, jako jsou třeba značkové kabelky, hodinky či šátky. Výjimkou ale nejsou ani zájezdy do exotických zemí. V těchto případech mohou ceny dipů přesáhnout i tisíc korun.

Ženě hrozí vězení

Ať už se tomu říká dipování nebo tombola, podle zákonů tato aktivita naplňuje definici loterie. Účastník se do hry zapojil na základě předem uhrazeného vkladu a o výherci rozhoduje náhoda. Stejně jako v loterijních hrách od Sazky nebo Tipsportu. V České republice ovšem nemůže loterii provozovat jen tak někdo. Nejprve je nutné získat povolení ministerstva financí, a to žena z Jindřichova Hradce neměla. Za neoprávněné provozování loterie jí hrozí až tři roky vězení.

Ministerstvo financí již před časem varovalo provozovatelky dipování, že policie bude toto jednání stíhat. Některé na to zareagovaly tím, že nabídky stáhly, jiné se je pokusily ukrýt v uzamčených skupinách. Bývalý náměstek ministerstva Závodský se vyjádřil v tom smyslu, že ministerstvo financí se zaměřuje primárně jedince, kteří provozují dipování ve velkém. „Nechtěli jsme, aby to dopadlo tak, že dostanou tisíc korun pokutu za to, že jsme je jednou přistihli. Chtěli jsme prokázat soustavnost,“ vysvětlil Závodský v rozhovoru pro Právo.

První trest byl padl minulý rok

Historicky první trest za dipování v ČR padl minulý rok. Žena, která soustavně pořádala na Facebooku tombolu o šperky a zájezdy, dostala pokutu 90 tisíc korun. Dipy pro zapojení do slosování o zájezdy stály 200 Kč a stejný byl i jejich počet. Lístek do tomboly o značkové hodinky stál 125 Kč. I těch dotyčná prodávala dvě stě v každém dipování.

Ty nejaktivnější provozovatelky dipování si nelegální činností dokážou vydělat měsíčně klidně desítky tisíc korun. Dají sice do tomboly šátek, který v outletu zakoupily za čtyři tisíce, ovšem prodejem dipů vydělají třeba deset tisíc. Pokud nakupují zboží ve velkém a provozují více skupin, kde se dipuje, mohou pořádat tomboly klidně každý den.

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 2 294 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 279 700 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články