Manželé Banfieldovi mimo jiné investovali peníze do veřejných toalet

28. října 2019

Veřejné záchodky i pozemek pro psa. Za co utrácejí výherci loterie?

Výstava The National Lottery ku příležitosti výročí 25 let od založení anglické loterie mapuje kuriózní a šťastné příběhy svých milionářů. Do čeho bohatí Britové investovali své výhry?

Anglická Národní loterie oslavila 25 let od založení a při této příležitosti uspořádala výstavu, která mapuje příběhy několika výherců. Bylo z čeho vybírat. Za čtvrt století „stvořila“ soutěž přes 5 a půl tisíce librových milionářů a rozdala v přepočtu přes 2 biliony korun. Pro představu, taková částka by stačila na splacení státního dluhu České republiky, a ještě by zbylo dost peněz na vybudování 2 700 kilometrů dálnic.

Do zmiňované výstavy byli zařazeni především výherci, kteří své jmění utráceli nebo investovali zajímavým způsobem. Podmínkou byla samozřejmě i ochota odhalit svou identitu, k čemuž se pochopitelně neodhodlá každý.

Profesionální hráč poolu

Mezi výherci, kteří vystoupili z anonymity, je například Neil Jones, který vyhrál v roce 2010 částku 2,4 milionu liber. Díky výhře se mohl seknout s prací pokrývače a naplno se zaměřit na svůj koníček, kterým je kulečník. Pořídil si kulečníkový stůl a začal trénovat. Hraje téměř denně a nutno říct, že trénink se 52letému hráči vyplatil. Probojoval se do seniorního družstva v kraji Staffordshire a nechybělo málo a dostal se do „nároďáku“. „Kdybych zůstal v práci, tak bych si nekoupil kulečníkový stůl a nemohl bych trénovat. Než jsem vyhrál, tak jsem měl na účtu jen 13 liber a teď bojuji o post v národním týmu,“ vypráví šťastný výherce a profesionální hráč kulečníku.

Veřejné záchodky

Příběh manželů Banfieldových je o něco kurioznější. Minulý rok se jim poštěstilo vyhrát 18 milionů liber, ale místo toho, aby si pořídili opulentní vilu, peníze investovali do komunitního centra, které rádi navštěvovali. Přesněji řečeno, sponzorovali rekonstrukci záchodků. „Zažili jsme tu několik svateb, slavili výroční, dětské oslavy a naše dcera zpívala na zdejším jevišti. Když jsme se dozvěděli, že shánějí peníze na rekonstrukci toalet, rozhodli jsme se centru věnovat 20 tisíc liber,“ prozradil sympatický pár. „Minulý týden jsme tu byli na obědě a jeden pán prohlásil ‚jdu na banfield‘, když šel na záchod. To nás opravdu pobavilo,“ dodali.

Pozemek pro psa z ulice

Dobré srdce mají bezesporu i milionáři Faye a Richard Daviesovi z Walesu, kteří použili část z milionové výhry z loterie EuroMillions k zakoupení louky pro svoji fenku. „Našli jsme ji u silnice. Byla vyděšená a hladová. Chtěli jsme si ji vzít jenom na víkend. Ale už první den jsme jí dali jméno a bylo jasné, že do útulku nepůjde. Stále se ale strašně bojí lidí a ostatních psů, takže venčení je noční můra,“ vysvětlují manželé, proč pořídili rozlehlý pozemek jenom kvůli fence. „Je tam tak šťastná a bezstarostná.“

Fotbalové hřiště místo zahrady

„Mám permanentku na Cardiff City a fandím velšskému nároďáku, takže mít fotbalové hřiště místo zahrady dává dokonalý smysl,“ nechal se slyšet výherce 2,6 milionu liber z města Barry. Se svým oblíbeným týmem jezdí na všechny zápasy a když se zrovna fotbal nehraje, pozve si domů kamarády a uspořádají vlastní zápas. Na svém domácím hřišti si dokonce nechal vysadit čtyřmetrovou květinovou mozaiku znázorňující velšského draka coby poctu národnímu týmu. „Jsem taky velkým fandou amerického fotbalu a amerických sportů obecně, ale místo toho, aby zápasy sledovat v televizi jako dřív, tak si na ně zaletím přímo do Států,“ chlubí se sportovní fanda.

Příběhy výherců prezentované na výstavě anglické Národní loterie pojí jistá kurioznost a pozitivnost. V našem magazínu jsme měli ovšem i pár příběhů, které dopadly úplně jinak. Nejznámějším je ten o britském popeláři, který rozházel 259 milionů korun z výhry během pár let a nakonec se musel vrátit do svého původního zaměstnání. Nejmladší britská výherkyně zase utratila miliony za kokain, plastiky a drahá auta. Nyní pracuje jako pečovatelka a když chce jet na dovolenou, musí si na ni nejprve ušetřit.

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 2 294 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 279 700 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články