Identita výherce bezmála pěti miliard zatím zůstává skryta

12. října 2019

Loterie stvořila dalšího miliardáře. O výhru už se přihlásil

Stačilo mu uhodnout pět čísel, dvě dodatkové „šťastné hvězdy“ a je z něj boháč. Výherce si připsal na účet skoro 5 miliard korun. Šťastlivec, jehož identita zatím nebyla odhalena, se zároveň stal britským rekordmanem. Tolik peněz dosud ve Velké Británii nikdo nevyhrál.

Název loterie sice zní EuroMillions, tedy EuroMiliony, ovšem když se jackpot převede na české koruny, pohybujeme se v miliardových hodnotách. Začátkem října zaznamenala tato mezinárodní hra rekord. Nějaký šťastlivec vyhrál jackpot o výši 190 milionů eur, což je zhruba 4,9 miliardy korun.

Nejvyšší možná výhra

Ještě v červenci se hrálo o jackpot ve výši 17 milionů eur, ale s tím, jak se nikomu nedařilo trefit vítězná čísla, částka postupně narostla až do nejvyšší možné hodnoty. Pak se konečně někomu poštěstilo, svou identitu zatím výherce neprozradil. Víme jen, že jde o člověka z Velké Británie a že na své sázence zaškrtnul čísla 7, 10, 15, 44, 49 a dodatková čísla 3, 12. Základní čísla se volí od 1 do 50, dodatkové „šťastné hvězdy“ pak od 1 do 12.

Výhra představuje ve Velké Británii nový rekord. Dosud drželi prvenství manžele Weirovi ze Skotska, kteří v roce 2011 vyhráli 161 milionů liber (cca. 4,76 miliardy Kč). V rámci mezinárodní soutěže EuroMillions ale můžeme mluvit jen o dorovnání rekordní částky. Maximální možný jackpot o této výši padl v soutěži již počtvrté. Naposledy před dvěma lety.

Český a světový rekord

Evropský rekord je ještě o pár desítek milionů vyšší. Jde o výhru 209 milionů eur (5,4 miliardy Kč) v italské loterie Superenalotto. Minulý rok se do historie zapsal zase český rekord. Částku 2,5 miliardy korun vyhrál v Eurojackpotu šťastlivec z Pardubického kraje. Světový rekord se pohybuje ještě o řád výše. Jackpot americké loterie Powerball se vyšplhal až na 1,58 miliardy dolarů. Rozdělili se o něj tři výherci.

Jak se utrácejí miliardy?

Dají se ale vůbec takové peníze za jeden život utratit? S trochou důvtipu ano. Za stovky milionů by si výherce mohl pořídit například fotbalový klub z české nejvyšší ligy (jeden výherce z Walesu si podobný sen opravdu splnil). Nejdražší vůz světa, což je sporťák Bugatti La voiture Noire, by si mohl výherce jackpotu z EuroMilionů koupit hned 17krát. Na nejdražší komerční nemovitost by mu ovšem nestačilo ani celé jeho jmění. Zámek Ludvíka XIV. nedaleko Paříže se před dvěma lety prodal za 7 miliard korun.

Nový dům a auto nejčastěji kupují také čeští výherci loterií, jak vyplynulo z ankety společnosti Sazka. Počet milionářů se díky loteriím rozroste o stovky jedinců každý rok.

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 2 294 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 279 700 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články