1400 výherců se musí podělit o jednu výhru

09. října 2019

Vyhráli jackpot, ale dostanou „drobné“. Udělali totiž zásadní chybu

V loterii Jižní Karoliny vsadilo vítěznou kombinaci skoro 1400 lidí. Šťastné dvojky jim namísto milionů přinesly „jen“ desítky tisíc.

Představte si, že vsadíte tiket a vyhrajete jackpot 3,4 milionu dolarů. Podle aktuálního kurzu to je skoro 80 milionů korun. Krásná sumička! Pořídíte si obrovský dům, luxusní vůz, procestujete svět, a ještě vám zbyde dost na to, abyste do konce života nemuseli – jak se říká – hnout ani brvou. A teď si představte, že jdete do loterijní společnosti, abyste si vyzvedli výhru a přede dveřmi narazíte na dlouhou frontu lidí, kteří měli stejné „štěstí.“

Spousta výherců se podělí o jednu výhru

Přesně to se přihodilo hráčům americké South Carolina Education Lottery. Jackpot vyhrálo 1400 lidí, což znamená, že se o částku ve výši 80 milionů musejí rozdělit. Desítky milionů se rozmělní na desítky tisíc. V průměru si každý odnese 57 tisíc korun. Sen o obrovském domu se rozplývá a místo luxusního vozu bude maximálně „ojetina“.

Průměrná částka je jen orientační. Pravidla státní loterie v Jižní Karolíně jsou totiž poněkud specifická. Výše výhry se tu odvíjí od částky, kterou hráč zaplatil za sázenku. Cena tiketu se může pohybovat od 12 do 560 korun a výhra v tomto případě od desítek do stovek tisíc. Nejvíce peněz si odnesl hráč, který vsadil hned šestnáct výherních tiketů. Po sečtení všech výher si odnesl 80 tisíc dolarů, tedy zhruba 1,9 milionu korun.

Šťastné dvojky

Jak je ale vůbec možné, že najednou vyhrálo tolik lidí? Je to prosté. Vyhrála totiž čísla 2, 2, 2, 2 a tyto jednočíselné kombinace si tradičně sází velký počet lidí. Platí to například i pro Sportku, kde sice nelze vsadit jednočíselnou kombinaci, ale je možné vybrat řadu čísel (1, 2, 3, 4, 5, 6 apod.). Podle dat Sazky tento nápad dostane při každé hře zhruba tisíc lidí. Dosud ještě podobná kombinace nepadla, ale kdyby se tak stalo, výhra by se opět dělila na mnoho dílů. Už kvůli tomu se podobné sázky nedoporučují.

Proč lidé volí jednočíselné kombinace?

Když se Američanů ptali, proč vsadili zrovna čtyři dvojky, mnoho z nich odpovědělo, že tuto kombinaci sází už roky. Jiní zase čísla vybrali proto, že mají narozeniny 22. února. Mimochodem, jednou už v loterii stejná kombinace padla. Tehdy, v roce 2012 se ale o výhru dělilo jen zhruba 650 lidí. V Severní Karolíně byly pro změnu taženy čtyři nuly. Výhru 7,8 milionu dolarů si mezi sebe rozdělily dva tisíce lidí.

Pokud chcete zvýšit své šance na výhru, máme pro vás pár tipů. Autorem mnoha z nich je Richard Lusting, jemuž se poštěstilo vyhrát v loterii opakovaně. Spoustu cenných rad lze ale vyčíst i ze statistik a historie české loterie Sportky.

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 2 294 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 279 700 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články