Z nezaměstnaného mechanika ředitelem fotbalového klubu

30. září 2019

Vlastní mančaft, vstup do politiky i zápis do Guinessovky. To jsou příběhy výherců, kterým se splnily sny

Inspirativní příběhy čtyř šťastlivců, pro něž byla pohádková výhra v loterii impulsem k tomu, aby si splnili své sny.

Kdybyste se na ulici zeptali deseti lidí, co by udělali s výhrou z loterie, dostali byste deset různých odpovědí. Motivaci máme všichni stejnou: chceme si splnit nějaký sen. Pro někoho jen tím snem vlastní dům, pro jiného exotická dovolená nebo třeba výkonný sporťák zaparkovaný v garáži. My vám ale představíme příběhy čtyř výherců, kteří použili své nově nabyté jmění k uskutečnění snů, které jsou mírně řečeno neobvyklé.

Zápis do Guinessovy knihy rekordů

A začneme tím nejkurioznějším. Jméno Jawdat Ibrahim byste našli v Guinessově knize rekordů, v článcích o mírových jednáních mezi Izraelem a Palestinou i v chicagském tisku z 90. let. Tam jeho příběh začal. Imigrant z Izraele vyhrál v loterii státu Illinois 17,5 milionu dolarů, ovšem loterijní společnost mu odmítla peníze kvůli technické chybě vyplatit. Spor skončil až u soudu, který muži přiznal nejen výhru, ale ještě pár milionů navíc. Celkem získal 22,7 milionu dolarů, což je v českých korunách přes půl miliardy.

Co s penězi udělal? Vrátil se domů do Izraele a otevřel na sporném území restauraci, kde posléze hostil několik mírových jednání mezi zástupci Izraele a Palestiny. Také založil stipendijní fond, který podporuje nadané žáky z obou území. A co se “Guinessovky” týče, na stránky knihy rekordů jej dostal úspěšný pokus o největší mísu hummusu na světě. Porce cizrnového dipu vážila přes 4 tuny.

Vlastní fotbalový klub

Hospody a diskuze v internetových sportovních magazínech jsou plné „odborníků“ přesvědčených o tom, že by svůj oblíbený tým vedli lépe než profesionální trenér. Velšan Les Scadding si to nejenže myslel, ale také to dokázal – opět s pomocí výhry v loterii. Když nezaměstnaný mechanik vyhrál v roce 2009 v přepočtu 1,3 miliardy korun, okamžitě věděl, jak s penězi naloží. Koupil významný podíl ve svém oblíbeném klubu Newport County AFC a usedl do čela představenstva klubu. Netrvalo ani rok a klub se probojoval do Anglické fotbalové ligy. Po dlouhých 25 letech v nižší divizi! Nyní už ale Scadding fotbal sleduje opět jen jako divák ze svého sídla na Bardadosu.

Natáčení filmů

Se Cynthií P. Staffordovou se život moc nemazlil. Poté, co jí bratr zemřel na následky autonehody způsobené opilým teenagerem, si vzala do péče jeho pět dětí. I když měla dobré zaměstnání, na péči o pět dětí jí příjmy nestačily. Děti po několika letech skončily v pěstounské péči a Cynthia málem na ulici, když hrozilo, že přijde o dům. Výhra v tomto případě přišla opravdu „za pět minut dvanáct“. Cynthia Staffordová si na Den matek vsadila tiket v loterii Mega Millions a vyhrála jackpot ve výši 2,64 miliardy korun.

Jakmile jí přišly peníze na účet, najala si právníka, aby získala děti zpátky do péče. Povedlo se. Následovaly obvyklé nákupy: velký dům s bazénem, mercedes a dovolená pro celou rodinu. Nemalou část peněz ale Cynthia využila k založení produkční společnosti, se kterou následně začala natáčet filmy. Názvy filmů, jako je The Brass Teapot, The Inheritance nebo Polish Bar, bude znát jen zlomek lidí. Snímky nezaznamenaly žádný velký úspěch, ale to nic nemění na faktu, že si Cynthia splnila svůj dávný sen.

Politická kariéra

Kdybyste zadali do vyhledávače jméno Gila Cisnerose, na prvním místě se zobrazí informace, že jde o člena Sněmovny reprezentantů USA. Nebýt však výhry v loterii, možná by se politikem nikdy nestal. Předtím, než vyhrál jackpot ve výši 9 miliard korun, byl Gil Cisneros bez zaměstnání.

Místo toho, aby si do konce života užíval pohádkové výhry, se bývalý mariňák rozhodl pro kariéru v politice. Za kampaň do Kongresu utratil miliony, ovšem investice se vyplatila. V regionu, který historicky ovládají republikáni, zvítězil demokrat Cisneros v poměru 52 ku 48.

To byly pozitivní a do jisté míry i inspirativní příběhy výherců. Ne vždy ovšem končí příběhy výherců takhle šťastně (i když podle výzkumu vědců výhra v loterii skutečně přináší štěstí). V Magazínu loterie jsme měli i případy, kdy peníze výhercům život spíše zkazily.

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 255 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 37 300 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články