Podle vědců výhra v loterii dlouhodobě zvyšuje spokojenost lidí

29. září 2019

Štěstí si za peníze koupíš, tvrdí nová studie

Existuje spojitost mezi štěstím a výhrou v loterii? Zdánlivě banální otázka trápí vědce po desetiletí. Studie publikovaná v knize Ekonomie štěstí přináší zcela nový závěr.

Lidová moudrost praví, že „za peníze si štěstí nekoupíš“. Dvojice vědců z univerzity ve Warwicku s tím nesouhlasí. Podle jejich posledního výzkumu jsou lidé, co vyhráli v loterii balík peněz, v průměru šťastnější než lidé, kteří nevyhráli nic.

Rozsáhlý výzkum boháčů

Výzkum probíhal v Německu a zapojilo se do něj 342 lidí, kteří vyhráli minimálně 2500 eur (65 tisíc korun). To byla podmínka pro účast, ve skutečnosti ale byly výhry respondentů mnohem vyšší. V průměru vyhráli 20 tisíc eur, což je přes půl milionu korun.

Ekonomové Andrew J. Oswald a Rainer Winkelmann sledovali finanční a celkovou spokojenost dospělých členů rodin, na něž se usmálo štěstí v loterii. Respondenti porovnávali úroveň spokojenosti před výhrou, po výhře a s několikaletým odstupem. Tyto odpovědi byly zaneseny na jakousi stupnici spokojenosti od 0 do 10. Potí, co zpracovali všechna data, výzkumníci zjistili, že s výhrou se dostavilo zvýšení úrovně spokojenosti. „Naše odhady ukazují, že výhry v loterii zvyšují spokojenost lidí s jejich celkovým příjem a také celkovou životní spokojenost,“ píší vědci. Nejvíce se tento efekt projevoval u lidí, kteří vyhráli 100 tisíc eur (2,6 milionu korun) a více. S trochou nadsázky by se dalo říct, čím více peněz člověk má, tím je šťastnější.

Pokud kroutíte hlavou nad tím, proč se vůbec někdo do takové studie pouštěl, když je přeci jasné, že s výhrou přichází štěstí, výzkumníci nabízejí vysvětlení. Žádná z dosavadních studií neprokázala, že by výherci v loterii byli šťastnější.

Proč měly starší studie jiné výsledky?

Nejznámější výzkum proběhl koncem 70. let. Psychologové tehdy porovnávali, jak jsou v životě šťastní výherci v loterii, jedinci paralyzovaní v důsledku vážné nehody a lidé, kteří nezažili ani nehodu ani výhru. Podle závěrů staré studie nejsou výherci výrazně šťastnější než zástupci dalších dvou skupin. Prý proto, že si nedokáží užívat maličkosti v životě.

Jak je možné, že se závěry obou výzkumů liší? Na to mají Oswald a Winkelmann jednoduchou odpověď: zatímco oni sledovali stovky lidí, psychologové v 70. letech se ptali jen 22 výherců. To je příliš malý vzorek na to, aby se daly vyvozovat nějaké závěry.

Ne vždy končí výherci šťastně

Rovnice výherce = šťastný člověk ovšem také nemusí platit vždy. Potvrdil by vám třeba výherce 6miliardového jackpotu v loterii EuroMiliony. Od té doby, co bývalý pošťák, vyhrál balík peněz, tak se cítí izolovaně. S manželkou se rozvedl a pokud jde o kamarády, tak si nemůže zajít ani na pivo, protože „od něj neustále všichni něco chtějí.“ Rozhodl se proto, že se odstěhuje do Austrálie, kde začne nanovo.

Ještě známější je případ popeláře, který utratil svou výhru v hodnotě téměř tří set milionů korun tak rychle, že se musel vrátit ke svému původnímu zaměstnání. Žena jménem Evelyn Adams vyhrála v loterii dokonce dvakrát, a přesto nyní žije v karavanu. Gamblerka totiž veškeré jmění prohrála. O tomto a několika dalších podobně tragických případech jsme informovali v samostatném článku.

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 255 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 37 300 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články