Daň možná sníží výhry v loterii Účtenkovka

25. září 2019

Ministerstvo financí chce zdanit Účtenkovku. Hlavní výhry by se snížily o 15 %

Navrhované zdanění výher by se mohlo dotknout i státní Účtenkovky. Ve hře jsou dvě varianty, a to zdanění výher nad sto tisíc, nebo částek od jednoho milionu.

Když ministryně financí Alena Schillerová v nedávném chatu se čtenáři Blesku tvrdila, že Účtenkovka atakuje hranici 1 milionu hráčů, byla to jen půlka pravdy. Toto číslo udává počet hráčů registrovaných za celou dobu trvání státní loterie, nikoliv počet aktivních hráčů, který už několik měsíců stagnuje na 350 tisících účastníků měsíčně.

Zdaní se i hlavní ceny v Účtenkovce

Zájem o účtenkovou loterii je ve skutečnosti výrazně pod očekávání ministerstva, jehož náměstek nedávno tvrdil, že Účtenkovka má potenciál oslovit až polovinu domácnosti v ČR. Podle Českého statistického úřadu je v ČR více než 4 miliony domácností. Počty soutěžících nenavýšila ani reklamní kampaň za více než 3 miliony, která běžela ve vybraných českých rádiích (mimo jiné v rádiu Impuls z holdingu Agrofertu, jak upozornila opozice).

Popularitě Účtenkovky jistě nepřispěje ani snížení peněžních výher, které by mohlo nastat, pokud projde vládní daňový balíček. Jeho součástí je totiž návrh na zavedení daně na výhry od 100 tisíc korun a ty jsou v Účtenkovce celkem čtyři: 1 milion korun za první pořadí, 300 tisíc za třetí pořadí, 200 tisíc za čtvrté pořadí a rovných 100 tisíc za páté pořadí. Automobil coby odměna za druhé pořadí se případně danit nebude. Vše záleží na tom, jestli vládní daňový balíček projde nebo ne. A také v jaké podobě eventuálně projde. Ve hře je totiž pozměňovací návrh, který byl přijat v rozpočtovém výboru, a to danit jen výhry nad jeden milion korun.

Zvýšení daní by se dotklo nejvíce loterií

„Účtenková loterie není hazard. Hazard znamená, že někam dáváte peníze, kdežto sem vkládáte účtenky. Ale připadalo mi poměrně neobhajitelné, že bychom zrušili osvobození výher z hazardu a nechali osvobozené výhry z Účtenkovky,“ řekla ministryně Schillerová pro server Novinky.cz. Argumentace hazardem zaznívá ze strany ministerstva už od představení návrhu daňového balíčku v květnu. Podle mnohých odborníků je ovšem neopodstatněná, jelikož zvyšování daní se dotkne nejvíce loterií, které ze své podstaty hazardem nejsou, zatímco herní automaty by podle původního návrhu zůstaly beze změny. Právě herny a kasina mají přitom nejhorší společenský dopad.

Hráčů v kasinech by se v praxi moc nedotkla ani navrhovaná daň z výher. Jelikož v hernách nikdo neeviduje, kolik kdo vyhrál, a tak by záleželo jen na poctivosti samotných hráčů, kolik vyhraných peněz uvedou v daňovém přiznání. Zato u loterií se bude případná daň strhávat automaticky.

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 1 042 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 235 800 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články