Z vtipu se stalo zločinné spolčení

23. září 2019

Podvodník málem obelstil loterii. Nakonec ale zaplatil cenu nejvyšší

Ani známá anglická Národní loterie není imunní vůči podvodům, když se do falšování výherních sázenek pustí přímo její zaměstnanec. Nakonec pro něj ale pokus o podvod dopadl tragicky.

Příběh o dvou podvodnících z Anglie ukázal, že neexistuje zabezpečení, které by se nedalo překonat. Anglická Národní loterie patří k nejznámějším a největším soutěžím svého druhu, a přesto se dvojici podvodníků podařilo obelstít její kontrolní systémy. Měli ovšem jednu velkou výhodu – jeden z nich pracoval v bezpečnostním oddělení společnosti, která zajišťuje provoz loterie.

Z vtipu se stal plán

Konkrétně měl Giles Knibbs na starosti detekci podvrhů, takže dokonale znal zabezpečovací mechanismy anglické loterie. Když se jednoho dne bavil se svým známým Edwardem Putmanem, zavtipkoval, že by pro něj nebyl problém zfalšovat výherní tiket. Z vtipu se nakonec stal plán. Knibbs vyrobí falešný výherní tiket, Putman se s ním přihlásí k výhře a peníze si rozdělí na půl.

V roce 2009 se tak skutečně stalo. Knibbs si v práci všiml dokumentu s informacemi o výherní sázence, ke které se dosud nikdo nepřihlásil. Vyrobil tak falešný tiket, s nímž se Putnam přihlásil jako výherce. Téměř po uplynutí doby vymezené na přihlášení k výhře a s poškozeným tiketem, aby znesnadnili odhalení falzifikátu. I když byla část sázenky s důležitými kontrolními údaji poškozená, loterijní společnost nakonec Putnamovi výhru vyplatila. Získal přesně 2 525 485 liber, tedy více než 73 milionů korun.

Nebýt chamtivosti, na podvod by se nepřišlo

To je dost peněz na to, aby si oba muži žili do konce života jako králové, ovšem Putman se podle důkazů moc dělit nechtěl. Knibbsovi vyplatil dohromady necelých 10 milionů korun a zbytek si nechal. Kvůli tomu došlo mezi muži k roztržce. Putman následně obvinil Knibbse z vloupání a vydírání, což vedlo ke Knibbsově zatčení.

Na podvod by se možná nikdy nepřišlo, kdyby nakonec Giles Knibbs nespáchal sebevraždu. Ještě předtím se svěřil kamarádovi o podvodu a o zradě ze strany Edwarda Putmana. Sebevražda spustila několikaleté vyšetřování, které nedávno vyvrcholilo obviněním Edwarda Putmana z podvodu. K soudu dorazil Putman maskovaný slunečními brýlemi, šálou a čepicí. Zatím byl propuštěn na kauci, další stání je naplánováno na listopad. Mimochodem, se skutečným výherním tiketem se nikdy nikdo nepřihlásil.

Na podvody se většinou přijde ihned

Tento případ je výjimečný v tom, že nebýt hamižnosti jednoho z podvodníků, na zfalšovanou sázenku by zřejmě nikdo nepřišel. Většinou se na pokus o podvod přijde hned, což dokazují nejen případy ze zahraničí, ale i česká zkušenost například s televizním Bingem. Podvádět se dá také při hraní automatů. V tomto případě dokonce kasina o podvodu ví, ale nedokáží mu zabránit.

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 255 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 37 300 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články