12. září 2019

Matka se soudila se synem o polovinu výhry. 6 případů, kdy loterie zamíchala rodinnými vztahy

Vztahy končí kvůli nevěře, neshodám ve výchově dětí, ale i kvůli penězům. A to nejen v případě, že jich není dost, ale i tehdy, když na kontě přebývají. Přinášíme vám pár příkladů, jak výhra v loterii odhalila skutečnou tvář člověka a přetrhala rodinná pouta.

Láskou se člověk nenají a štěstím nezaplatí účty, na druhou stranu ale peníze nejsou vše. Naopak, jak se dočtete v následujících řádcích, v nadměrném množství mohou způsobit nenapravitelné škody i mezi příbuznými.

„Uvidíme se u soudu,” řekla na kamery tetička

57letá Barbara Reddick měla ke svému 19letému synovci Tyronovi velmi blízko. Představoval pro ni syna, kterého nikdy neměla, a proto ho ráda ve všem podporovala. Dokonce jeho jméno připsala na svůj loterijní lístek a údajně mu slíbila, že pokud vyhraje, o peníze se spolu rozdělí. A tak se také stalo – vsazený tiket se dvěma jmény zajistil 1.23 milionů dolarů.

Jaké bylo překvapení, když při přebírajícím ceremoniálu před zraky všech procedila teta Barbara směrem k Tyronovi, že se uvidí u soudu. Jak později sdělila novinářům, jeho jméno uvedla jen pro štěstí, ale nikdy prý neslíbila, že se s ním rozdělí půl na půl. Situaci zachytila i jedna z přítomných kamer a případ se stal populárním na sociálních sítích. Po několikaměsíčním jednání skončil dohodou obou zúčastněných, přičemž se synovec vrátil domů s částkou 350 tisíc dolarů a tetičce zůstal zbytek. S jejich láskyplným vztahem to dopadlo o něco hůře. „Zlomil mi srdce. Je pro mě mrtvý,“ nechala se slyšet Barbara.

Přes noc zapomněl na rodinnou dohodu

Podobný případ se odehrál poblíž New Yorku. Více než deset let se Phyliss Klingebiel skládala se svým synem na nákup loterijních lístků. Každý z nich přispěl 20 dolary. Byla to přátelská úmluva, která se postupně stala rodinnou tradicí. Když tak jednoho večera Michael zavolal Phyliss se slovy: „Mami, vyhráli jsme,“ už si představovala, co všechno si za peníze koupí.

Na druhý den při vyzvedávání šeku se ale Michael uvedl jako jediný a výhradní vítěz. Téhož dne znovu zavolal rodičům, aby oznámil nový pohled na věc. Úspěšný tiket kupoval on sám mimo dohodu s matkou a s nikým se dělit nebude. Zhrzená Phyliss nenechala zradu syna bez odezvy, a proto se rozhodla s ním soudit o svůj podíl. Mluvčí loterijní soutěže k její smůle uvedla, že nárok na výhru má pouze držitel lístku. Phyliss tak pravděpodobně své peníze nikdy neuvidí.

Pro dobrotu na žebrotu

Když Gillian Bayford vyhrála se svým manželem Adrianem v britské loterii přes 240 milionů dolarů, společně si řekli, že si nenechají slávu stoupnout do hlavy.

Úspěch oslavili skromně se svými dvěma dětmi na dovolené v karavanu. Nejdřív nakoupili potřebné věci pro sebe, později začala paní Beyfordová pomáhat i ostatním - údajně splácela dluhy svého otce a bratra, poté rodičům koupila byt.

Příliv hotovosti však postupně způsoboval roztržky, když rodina začala požadovat více peněz, protože se jí zalíbil život na vysoké noze. Problémy pronikly i mezi oba manžele a po sotva 15 měsících od výhry tak skončila Gillian rozvedená a odloučená od rodiny. Krátce poté si její ex-manžel našel o 16 let mladší přítelkyni a přestěhoval se do jejich bývalého rodinného domu.

Utratil darované miliony a pak zažaloval otce

Na svou chamtivost doplatil také Michael Dawes. Poté, co jeho otec Dave vyhrál 101 milionů liber, mu slíbil, že už nikdy nemusí trpět finančním nedostatkem. S láskou mu daroval jeden milion (v přepočtu skoro třicet milionů korun). Nepočítal ovšem s tím, že Michael většinu z toho utratí v prvních měsících. Jak se později ukázalo, odešel z dobře placené práce a peníze rozfofroval na nový dům a mezi přátele.

Když se potom obrátil na otce s prosbou o další příspěvek, byl Dave nejdříve zmatený, ale chtěl mu i přesto pomoci a poslal mu další sumu. Po dvou letech se Michael objevil znovu, tentokrát s žádostí o dalších 5 milionů liber, ale to už se otci nezdálo. Po rozhovoru s přítelkyní se rozhodl, že mu peníze nedá. Za to schytal spoustu urážek a následně také pozvánku k soudu, který však rozhodl v synův neprospěch. „Michael dostal dostatek finančních prostředků na pohodlný život, ale z vlastních důvodů se rozhodl tuto příležitost nevyužít. Žádost proto zamítám,“ zaznělo v soudní síni. Vztah otce a syna však zůstal navždy poznamenán.

Nejdřív ho odsoudili, pak po něm chtěli peníze

Představte si, že jste gay, vyhrajete v loterii a vaši rodiče, kteří vás v minulosti kvůli sexuální orientaci odsoudili, si nárokují podíl na vašem štěstí. To není výmysl, ale realita.

V listopadu 2015 sdílel tehdy 29letý mladý muž na internetu žádost o radu, co dělat v podobné situaci. Přiznal, že vyhrál 15 milionů dolarů, rád by absolvoval investiční kurz a něco věnoval na charitu. Trápila ho ale skutečnost, že si jeho rodiče nárokují čtvrtinu z jeho peněz jako splacení dluhu za výchovu. Jaksi přitom zapomněli na fakt, že s ním několik let nemluvili, když zjistili, že je homosexuál.

Příspěvku se dostalo výrazné pozornosti v LGBT komunitě, proto autor později dopsal následný vývoj. Protože rodičům nebyl schopný těžké období odpustit, napsal jim e-mail, že je ochoten jim pomoci splatit půjčky a věnovat jim malou částku peněz, víc od něj ale nedostanou. Autor nakonec ještě dodal, že se necítí jinak než před výhrou, a doporučil čtenářům, aby si uvědomili, že peníze nezaručují štěstí.

Vyhrál jmění, ale skoro vše daroval rodičům

Aby nebylo vše jen v negativní rovině, máme pro vás i jeden příběh s dobrým koncem.

19letý mladík z Michiganu sice vyhrál 500 tisíc dolarů, pro sebe ale využil pouze 5 tisíc, zbytek nechal svým milujícím rodičům. „Udělali toho pro mě a moji sestru tolik, tak bych jim rád ulehčil a ubral jim trochu tíhy z ramen.“ Mladý muž, který se rozhodl zůstat v anonymitě, koupil lístek na čerpací stanici a byl prý ohromen, když zjistil, co se stalo. „Myslel jsem si, že si ze mě prodavači utahují, pak jsem uviděl jejich upřímné nadšení“ vzpomínal s úsměvem.

Vypadá to, že nakonec měli největší štěstí jeho rodiče, a to ne kvůli novému bohatství, ale protože mají doma láskyplné a hodné dítě. Ruku na srdce, můžou to říci i ti vaši o vás?

Zdroje: Independent, Huffpost, Reddit, The Guardian

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 255 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 37 300 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články