20. srpna 2019

Díky výhře v loterii unikl tragickým pracovním podmínkám

Předtím otročil ve skladu o velikosti dvou fotbalových hřišť, teď už si minimálně 30 let bude jen užívat. Podívejte se na příběh šťastlivce, jehož výhra v loterii zachránila před tragickým pracovním prostředím světoznámé firmy.

Britská loterie Set for Life byla představena teprve v březnu letošního roku. Oproti běžným soutěžím nenabízí jednorázovou výhru, ale pravidelnou měsíční rentu v hodnotě 10 tisíc liber (zhruba 279 000 Kč) po dobu třiceti let.

Dean Weymes je od spuštění soutěže již čtvrtým výhercem, jako první však vystoupil veřejně. Nápad koupit si los od nové loterie mu vnukla jeho sestra. V tu chvíli ale nečekala, že se mu podaří hned napoprvé vyhrát hlavní cenu. „Je to úžasné. Je mi teprve 24 a už jsem zajištěný do konce života,“ nechal se slyšet nadšený fanoušek fotbalu.

Vykoupení ze skladního vězení

Do té doby se mladíkovi štěstí vyhýbalo. Nejdřív dlouho nemohl najít práci, a když už jej zaměstnali, musel tvrdě dřít ve skladech amerického internetového obchodu Amazon, který je kritizován za své pracovní podmínky.

Na povrch vyplynula svědectví zaměstnanců, kteří si stěžovali na elektronickou kontrolu rychlosti práce a nutnost ujít více než 12 kilometrů za směnu. Nespokojenost se projevila i s pokutami za porušení úsměvných nařízení, mezi něž patří například to, že každý muž, jehož vousy jsou delší než 7,6 centimetru, si je musí vázat. Jako nejzávažnější se však jeví omezování přestávek na jídlo i na toaletu za účelem splnění skličujících kvót.

Sám Dean Weymes potvrdil, jak přísně kontrolují délku přestávek. Přitom právě během jedné z nich se dozvěděl, že vyhrál v loterii. „Když se vaše 15minutová přestávka protáhne na 16 minut, už vám někdo stojí za zády,” vzpomíná Weymes.

Opustil práci a vydal se za svými sny

Druhý den hned po příchodu do práce zamířil rovnou na personální oddělení a podal výpověď. Když se jej zeptali, proč tak najednou, odpověděl popravdě, že vyhrál v loterii. Uvést takový důvod mu však zatrhli, protože si mysleli, že vtipkuje.

Nezdá se, že by to Deana zvlášť trápilo. Přesně prý ví, jak peníze využije. S pravidelnými měsíčními příspěvky se rozhodl splnit si svůj seznam přání. Už zarezervoval výlet do Disneylandu pro celou rodinu, naplánoval stavbu domu a skok s padákem. A to není všechno. „Vždycky jsem chtěl psát scénáře, a teď mám konečně příležitost se tomu věnovat naplno,“ raduje se.

Zbohatl, ale na rodinu nezapomíná

Ani s nově nabytým bohatstvím nezapomíná bývalý skladník na své blízké. Prozradil, že by rád věnoval část financí svému o rok mladšímu bratrovi, který trpí těžkým autismem. „Cítím zodpovědnost zajistit jeho péči do budoucna,“ prohlásil, přičemž přiznal, že jeho bratr sice umí říct pár slov, ale jinak je mentálně jako dítě. Navíc je skoro dva metry vysoký a docela podsaditý, takže se s ním těžce spolupracuje. Dean by tak rád ulehčil svým rodičům, pro které je s přibývajícím věkem čím dál komplikovanější se o něj starat.

Zdroje: Lidovky, Mirror, BBC, AHA

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 255 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 37 300 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články