24. srpna 2019

Zdanění výher nad 100 tisíc? Nové daně pod palbou kritiky

Návrh na zvýšení daně u alkoholu, tabáku a hazardu byl i přes vlnu kritiky přijat. Proč je podle opozice špatný?

Je to definitivní. U alkoholu, tabáku a hazardních her se budou zvyšovat daně. Nutno dodat, že hazardem se v tomto kontextu myslí kurzové sázky, tomboly, turnaje malého rozsahu a totalizátorové hry, kde sazba daně vzroste z 23 na 25 procent, a dále také loterie, binga a živé hry, kde se daň zvýší na 30 %. Zdaněny budou také výhry nad 100 tisíc korun, ze kterých si bude stát brát od příštího roku 15 %. Takzvaný tvrdý hazard zůstává nedotčen. 

Proč loterie a ne automaty?

Ostatně podoba daňového balíčku byla předmětem mnoha výstupů v poslanecké sněmovně. Někteří poslanci se ptali, proč chce stát zdanit loterie, zatímco výherní automaty nechává být.

„Říkáte: ‚zdražíme všechny typy hazardu vyjma klasických beden, tam je to na 35 %‘. Já se ptám proč? Proč, když zrovna tento druh hraní je nejvíce toxický, nejvíce dostupný i ve vyloučených lokalitách?“, ptal ministrů například poslanec Bartošek. Odpovědi se ovšem nedočkal.

Opozice: nejde o prevenci, ale o peníze

Vláda obhajovala zvýšení daní tím, že jde o preventivní krok, který bojuje proti závislostem. Podle opozice jde spíše o způsob, jak získat do rozpočtu více peněz na ufinancováni rostoucích státních výdajů. A to není jediná věc, která na vyšším zdanění vadí.

Podle kritiků je chaotické. Daňový systém se stává kvůli podobným balíčkům tak složitým, že menší podnikatelé nejsou s to vypočítat daně sami a musejí si najímat daňové poradce. 

Slib nezvyšovat daně

A pak je tu ještě starý slib nezvyšovat daně, který premiér deklaroval na sjezdu strany a také mnohokrát v médiích. Závazek nezvyšovat daně je dokonce součástí vládního prohlášení. Poslanci to ve sněmovně ministrům několikrát připomněli, ale bez úspěchu. Nový daňový balíček prošel už při prvním čtení.

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 2 294 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 279 700 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články