31. července 2019

Betonový hrob, bankrot i předávkování. 5 loterních milionářů, kteří špatně dopadli

Tučná výhra v loterii je pro většinu z nás synonymem dokonalého, bezstarostného života. Občas tomu tak určitě je, občas se to ale úplně nepovede. My jsme našli pět příběhů výherců, jejichž život poté, co brali miliony, rozhodně nevypadal jako procházka růžovou zahradou. Několik z nich se z vrcholu podívalo až na samotné dno v rekordně krátkém čase. Takže až ten jackpot trefíte jednou vy, tady je pět špatných příkladů, které byste neměli následovat.

Rozházel miliardu

Když tehdy devatenáctiletý mladíček Jonathan Vargas vyhrál v roce 2008 obří balík ve výši 35,8 milionů dolarů (s inflací by to dnes dělalo víc než 973 milionů korun), byl podle svých slov nejšťastnějším mužem na planetě. A své sny si už brzy začal plnit.

Protože už od puberty snil, že se z něj stane vyhlášený televizní producent a že ho v práci budou obklopovat krásné, polonahé kočky, s miliardou v kapse nebylo nic jednoduššího, než aby se jeho přání stalo skutečností.

Velký fanoušek wrestlingu tak zprodukoval a do televize dotáhl show s názvem Wrestlicious, kde před televizními kamerami v ringu bojovaly spoře oděné ženy. Pořad se na obrazovkách objevil jen párkrát, pak ho televize kvůli nízké sledovanosti zrušila. Vargase ale show stála spoustu peněz a i díky dalším špatným finančním rozhodnutím je dneska výherce na mizině.

Železný trůn, nebo betonový hrob?

Jak je známo, slavný britský dramatik William Shakespeare byl odborníkem jak na komedii, tak i na tragédii. Tak trochu obojího si užil jeho americký jmenovec Abraham Lee Shakespeare.

Paradoxní je skutečnost, že jmenovec největšího britského literáta byl skoro negramotný - moc mu nešlo ani čtení, ani psaní. Jeho problém s nulovým vzděláním se ale v roce 2006 zdánlivě vyřešil, když v loterii vyhrál 30 milionů dolarů, tedy zhruba 870 milionů korun.

První rozhodnutí, které Shakespeare udělal, bylo chytré. Vzal peníze a zmizel z hledáčku médií. Jenže po třech letech bylo nalezeno jeho tělo, a to v betonovém hrobě. Ten se nacházel na pozemku Abrahamovy finanční poradkyně Doris Moore, která přísahala, že nevěděla jak o hrobě, tak ani o dvou průstřelech, které měl Shakespeare v zádech.

Porota jí to ale neuvěřila, a tak teď svůj čas tráví v americké věznici. A peníze? Beze stopy zmizely stejně jako před lety Shakespeare.

Pro dobrotu na žebrotu

Janita Lee vyhrála v roce 1993 fantastických 18 milionů dolarů, v přepočtu a se započítáním inflace tedy 728 milionů. Stejně jako mnoho dalších, i ona se rozhodla pomáhat druhým. Jejími idoly byli hlavně politici, a tak přispěla nemalými částkami na kampaně bývalému americkému prezidentovi Billovi Clintonovi nebo bojovníkovi se změnou klimatu Al Gorovi.

Janitina krasojízda skončila v roce 2001, kdy vyhlásila osobní bankrot. V daňovém přiznání také upřesnila svůj dluh, který se vyšplhal na 2,5 milionu dolarů, tedy víc než 100 milionů korun.

Průšvihářka Amanda

Výhra čtyřiadvacetileté Amandy Clayton se datuje rokem 2011. Tehdy trefila rovný jeden milion dolarů, tedy skoro 26 milionů korun. Své štěstí ale tak nějak zapomněla sdílet se sociálkou, která jí i nadále posílala příspěvky pro chudé v podobě kupónů na jídlo. Když se na všechno přišlo, musela Amanda úřadu poslat okolo pěti tisíc dolarů. Policii na ni ale volali i její sousedé, které prý ohrožovala se zbraní v ruce. Rok se s rokem sešel a policie k jejímu domu vyjížděla znovu. To aby ji našli předávkovanou v jejím obýváku.

Létat se nenaučil

Ani William Post nedopadl úplně slavně. V roce 1988 vyhrál 16,2 milionu dolarů, což v přepočtu a s inflací dneska dělá přes 800 milionů korun. Utrácení na sebe nenechalo dlouho čekat. Koupil si vlastní hospodu, autobazar a také soukromé letadlo. A to i přesto, že neměl pilotské zkoušky.

Možná i proto se mu situace na zemi začala trochu komplikovat. Nejdřív na něm bývalý nájemce vysoudil třetinu výhry, aby byla následně zatčena jeho šestá manželka. Ta se ho stejně jako Williamovi příbuzní pokusila zabít. Post pak zaplnil titulku ještě jednou: to když oficiálně přiznal, že mu z výhry nezbyl ani cent.

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 895 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 112 600 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 12 300 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články