14. července 2019

S pomocí mobilu a kumpánů vybral Rus z automatů půl milionu

Kdepak šroubovák a hrubé násilí! Ruský syndikát používá k vykrádání výherních automatů matematiku a chytrý telefon. S odhalením taktiky pomohl úřadům Čech, který se na podvodech sám podílel.

Zloděj, co vykrádá herní automaty, může vypadat všelijak. Jako zoufalec se šroubovákem, co jen čeká na správný okamžik, aby nepozorovaně vylomil zámek. Anebo jako „ajťák“, který přišel na to, jak obalamutit algoritmus rozhodující o výhře. Gang využívající matematiku k vykrádání výherních automatů řádí po celém světě, od Ameriky až po Singapur. A provozovatelé kasin netuší, jak na něj.

Na podvod upozornil účetní

Poprvé se s novodobými vykradači automatů setkali v americkém St. Louis. Neupozornila na ně ostraha, nýbrž účetní, kterým neseděly částky u vybraných výherních automatů. Mohlo by se zdát, že tato zařízení určují výhru náhodně, ve skutečnosti je ale systém postaven na složitých algoritmech, které garantují provozovateli zisk. Účetní v americkém kasinu si všimli, že některé automaty jsou ztrátové, a to i přesto, že nikdo nevyhrál jackpot.

Důvod odhalilo podrobné studium záběrů z bezpečnostních kamer. Kamery zachytily muže, který si nahrával automat na mobil. Podezřelý byl také způsob, jakým automat roztáčel. Běžný návštěvník kasina mačká tlačítko rychlým tempem, zatímco černovlasý muž s mobilem jako by se snažil trefit ten správný moment. Touto metodou se mu podařilo během dvou dní vyhrát přes 21 tisíc dolarů, tedy téměř půl milionu korun.

Stačí mobil a matematika

Za podvody stojí ruský syndikát, kterému se podařilo prolomit algoritmus, na němž vybrané automaty fungují. Hráč nahrává mobilem automat, zatímco tým počítačových expertů a matematiků v domovském Rusku hledá v chování automatů vzorec. Následně posílají hráči informace, kdy přesně stisknout tlačítko pro maximalizaci výhry. Proto muž na kamerových záznamech postupoval při hře s tak nezvyklou rozvahou.

A jak se podařilo mafii proniknout matematickou podstatou fungování výherního automatu? Paradoxně jí výrazně pomohl zákon zpřísňující hazard v Rusku, kvůli němuž se daly vyřazené automaty sehnat velice snadno. Pak už stačil jen tým dobrých programátorů, kteří rozlouskli systém.

Česká stopa

Pozadí syndikátu pomohl úřadům rozkrýt Čech jménem Radoslav Škubník, jenž byl zadržen při podvádění v Singapuru. Podle něj končí 90 % podvodem získaných peněz v Rusku. Popsal také inovovanou taktiku, kdy je telefon skryt v kapse za průsvitnou síťkou, díky čemuž není podvodník tak nápadný.

Sledování záznamů bezpečnostních kamer je přesto jedinou taktikou, jak na podvodníky vyzrát. Výměna všech problematických výherních automatů by stála kasina mnohonásobně víc peněz, než o kolik je ruský syndikát připraví peněz.

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 1 042 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 235 800 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články