12. července 2019

Pád letadla i střet s autobusem. Nejdřív sedmkrát přelstil smrt, pak vyhrál v loterii 25 milionů

Někteří výherci a jejich příběhy budou už navždycky zapsány v loterní historii. Jedním z nich je Frane Selak, muž, co sedmkrát přelstil smrt, aby pak vyhrál v loterii miliony.

Frane se narodil v roce 1928 a prvních 34 let jeho života nic nenasvědčovalo tomu, jak mimořádný život bude mít. V roce 1962 ale nasedl na vlak ze Sarajeva do Dubrovníku. Během cesty souprava vykolejila a skončila v řece, a protože byla zima, koryto bylo plné ledových ker.

Po vymrštění z letadla skončil na kupce sena

Nehodu tehdy Chorvat přežil jen se zlomenou rukou, se kterou dokázal doplavat na břeh, kde si ho převzali záchranáři. Dalších sedmnáct spolucestujících ale takové štěstí nemělo: nehoda je tehdy stála život.

Frane poté dost logicky zanevřel na vlakovou dopravu a svoji další cestu v roce 1963 podnikl letadlem. Během letu se náhle otevřely dveře a vzduch Selaka vymrštil ven. O tom, že neměl padák, asi řeč být nemusí.

Po dlouhém volném pádu přistál - věřte, nebo ne - v obří kupce sena. Když přijeli záchranáři, byl Frane v bezvědomí. Po probrání v nemocnici mu lékaři sdělili, že má na těle jen drobné oděrky. A že všech zbývajících devatenáct pasažérů na palubě zemřelo.

O tři roky později skončil v řece pro změnu autobus, kterým muž cestoval. I když při nehodě přišli o život čtyři lidé, pro Franeho nebyla záchrana ze silného proudu vody žádnou novinkou. A bez vážnějších zranění opět doplaval na břeh.

O život ho nepřipravily ani 2 automobilové nehody

Frane Selak pak přestal důvěřovat veřejné dopravě a pořídil si auto. V roce 1969 to ale znovu přišlo. Přímo za jízdy mu jeho vůz začal hořet a on z něho vyskočil jen pár vteřin předtím, než vybuchla palivová nádrž.

Možná si řeknete, že měl zapomenout i na motorové prostředky. Nebyl by to ale Frane, kdyby si hned krátce po incidentu nekoupil nové auto. Za další požár při jízdě tentokrát mohlo rozbité palivové čerpadlo, kterým unikl benzín na rozpálený motor. Oheň se pak přes vývody vzduchu dostal do kabiny a muži spálil všechny vlasy na hlavě.

Od roku 1972, kdy se tato nehoda stala, měl Chorvat na dvě desítky let klid. Jenže pak se vydal na procházku do ulic Záhřebu a tam ho smetl autobus. Jak asi tušíte, Frane opět odešel jen s drobnými odřeninami.

Frane Selak nebo Spider Man?

Jen pár let nato se muž vydal na cestu autem přes hory. V zatáčce najednou potkal náklaďák v protisměru, a protože neměl kam jinam uhnout, volant stočil na stranu, prorazil bariéry a svůj vůz poslal přímo přes hranu skoro stometrového útesu.

A teď přijde scénka skoro jako ze Spider Mana. Zatímco se totiž jeho auto chystalo nekontrolovatelně zřítit do hlubin, Frane se dokázal otevřeným okénkem zachytit větve stromu na hraně útesu. Z výšky pak sledoval, jak se o pár vteřin později jeho auto tříští v hloubce o balvany.

Sedmkrát přechytračená smrtka asi tehdy konstatovala, že už se s Franem víc zabývat nebude. A přihrála mu svoji sokyni - štěstěnu. Ač Selak celý svůj život nesázel, v roce 2005 si zašel pro svůj první tiket do loterie. A vyhrál. Víc než 25 milionů korun.

A kde je Frane Selak dnes? Několik let poté, co vyhrál, věnoval většinu peněz na charitu a nechal také postavit svatyni Panny Marie, která prý při něm celý život stála. Za zbytek peněz si užívá důchodu v Záhřebu, kde mu podle jeho slov ke spokojenosti vůbec nic nechybí.

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 255 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 37 300 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články