26. června 2019

Dobré zprávy: Výhra v loterii zachránila amerického kovboje před bankrotem

Neal byl obyčejný americký kovboj, který chtěl v klidu jezdit po svém ranči na koni a starat se o krávy. Peněz ale bylo čím dál míň, a tak se ocitl na pokraji bankrotu. Potom dostal spásný nápad a vsadil poslední peníze do loterie. A svého rozhodnutí jistě dodnes nelituje, přišel si na stovky milionů dolarů.

V roce 2003 byl Neal Wansley jen třiadvacetiletý kovboj z Jižní Dakoty. Jeho rodina sice měla svůj ranč, ale jako na výhru se na něj rozhodně nedívali. Pozadu byli s placením daní a protože nezbývalo na opravy, všechno jim začalo padat na hlavu. Aby si Neal aspoň pár dolarů přivydělal, odvážel do sběrny kovový šrot. I tak byl ale doslova za vteřinu dvanáct před bankrotem.

Vítězný tiket koupil ve městě Winner

Když takhle jednoho dne mířil pro jídlo do města s příznačným názvem Winner, tedy Vítěz, rozhodl se, že zkusí své štěstí a za pár dolarů, které si na šroťáku vydělal, si koupí tiket do Powerballu. Za zhruba stovku si předplatil jeden sloupeček na pět slosování a na tiketu zaškrtl vlastní čísla.

Tři slosování proběhla bez jakékoliv výhry a Nealova rodina už pomalu volala do realitní společnosti, že musí svůj ranč prodat. Čtvrté slosování se ale Wansleyům stalo osudným. Ten večer, co se míčky tahaly z osudí, prý Neal večeřel s rodiči a vtipkoval, že si druhý den jede vyzvednout obří šek. Až do následujícího rána ale nevěděl, že to nebylo jen hloupé plácání, nýbrž skutečnost.

Když se Neal druhý den ráno probudil, při snídani si otevřel stránky loterijní společnosti, aby se podíval, jaká čísla byla tažena. Protože zaškrtával dny a měsíce narození členů rodiny, míčky, které se mu ukázaly na obrazovce, poznal okamžitě.

„Vůbec nevím, co jsem v tu chvíli říkal nebo dělal.”

„V tu chvíli jsem byl v naprostém šoku,” řekl Neal na konferenci. „Vůbec si nepamatuji, co jsem v tu chvíli říkal nebo dělal.” Jeho otec Arlen, který před novináři seděl vedle mladého výherce, to ale věděl přesně. „Nejdřív jen strnule seděl, a pak velmi tiše zašeptal - vyhráli jsme.”

Protože uhodl všechna tažená čísla, získal tehdy jeden z největších jackpotů americké historie. Šlo o neuvěřitelných 232 milionů dolarů, což dneska s inflací dělá asi 7,2 miliardy korun.

To, co se dělo po zbytek dne, měla celá rodina tak trochu v mlze. Kontaktovali loterní společnost, aby se dohodli na převzetí peněz, a zavolali několika příbuzným a přátelům. Vzrušení z tolika peněz pak na každého z nich dolehlo odlišně.

„V noci jsem spal velmi dobře,” řekl mladý výherce. „Nezamhouřili jsme ani oka,” svorně prohlásili jeho rodiče Arlen a Nancy a všichni tři se rozesmáli.

Jako první si koupil bagr

Nealovi a jeho rodině se tak jako mávnutím kouzelného proutku vyřešila finanční situace. Jako první koupili nový bagr a opravili ploty na pastvinách. A Neal si také začal plnit sen, tedy být farmářem bez dluhů. „Celý život jsem chtěl pracovat na ranči, jezdit na koni a starat se o krávy. A přitom nemít starosti o peníze. Díky loterii se mi to teď začíná plnit,” konstatoval Neal.

Jak poté novináři zjistili, peníze si užívá nejen Neal a jeho rodina, ale užívají i jejich sousedé. Wansleyovi čas od času finančně i jinak pomáhají ostatním farmářům z Jižní Dakoty, jednom z nejchudších států USA.

„V této části země to tak chodí,” odtušil tamní starosta Timothy Grablander. „Všichni se mezi sebou známe a pokud můžeme, vždycky si pomůžeme.”

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 255 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 42 100 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články