06. června 2019

Návrh na poslední chvíli: kromě výrazného zvýšení daní z hazardu chce MF danit i výherce

Plánované zvýšení tzv. daně z neřesti, jak se začalo přezdívat novému návrhu na zvýšení spotřební daně, je už nějakou dobu na stole. Co všechny na návrhu ministryně financí Schillerové překvapilo, je skutečnost, že chce nejvíc zvednout odvody u loterií, které jsou považovány za ty nejméně rizikové. Teď ale přišel další šok. Na poslední chvíli a aniž by to s kýmkoliv probrala, přišla Schillerová s nápadem, že vedle většího zdanění loterních a sázkových firem sebere ještě část peněz samotným výhercům.

Zatímco doteď museli výherci loterií řešit jen to, jak si svoje nově získané peníze dosyta užijí, nově by podle Aleny Schillerové měli nejdřív myslet na to, že nakrmí státní rozpočet. Její návrh, který se do zákona dostal doslova za pět minut dvanáct, chce totiž výherce nejen číselných her, ale třeba i sázkaře zdanit ve výši 15 %. Odvody by se měly týkat vyhrané částky nad 100 tisíc korun.

„Stát nutí hráče do větších rizik.”

Proti tomu se nejprve ozvali pořadatelé sázek. Ti mimo jiné upozornili na absurdní situaci, kdy tipér vloží například 100 tisíc do „tutovky” při kurzu 1,1 ku jedné. Pokud vyhraje, získává částku 110 tisíc korun. Kdyby ji ale měl zdanit patnácti procenty, státu by zaplatil 16 500 korun, a zůstalo by mu tak jen 93 500 Kč.

„Stát nepochopitelně nutí sázkaře do většího rizika, neboť sázet nižší kurzy se jim nevyplatí,“ řekl serveru Roklen 24 Petr Knybel, generální ředitel společnosti Tipsport. Po obrovské vlně negativních reakcí, který prvotní návrh vzbudil u sázkových kanceláří, ale nakonec přišel tiskový mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec s korekcí. Zdanění se tak nebude týkat celých, ale pouze čistých výher, přesahujících 100 tisíc korun. Sázkaři si tak mohou aspoň částečně oddechnout, výherci třeba ve Sportce mají ale i nadále smůlu.

„Zdanění výherců je absurdní jako daň z nabytí nemovitosti.”

Novinka z pera Schillerové se tak pochopitelně nelíbí ani společnosti Sazka, největšímu provozovateli číselných her v Česku. Šéf komunikace Václav Friedmann dokonce označil novou daň pro výherce za absurdní. „Je to zločin za bílého dne - vyhrajete peníze a budete je muset danit. Připomíná mi to daň z nabytí nemovitosti, kdy si našetříte na byt, a pak ještě musíte platit státu,” řekl deníku AHA! Friedmann. Podle něj už teď provozovatelé loterií, sázení i dalších podobných odvětví odvádějí značnou část svých příjmů, a tato částka se má teď vinou nového návrhu ministerstva ještě zvýšit. Není proto podle něj důvod ještě obírat samotné výherce.

S ředitelem komunikace Sazky souhlasí i Marek Herman, výkonný ředitel Asociace provozovatelů kurzových sázek. „Firmy, které provozují kurzové sázení, platí sektorovou daň ve výši 23 %, která byla zavedena od roku 2017. Dále platíme 19% daň z příjmu tak, jako kterýkoli podnikatelský subjekt. Naše firmy si navíc nemohou uplatňovat odpočet DPH, což nám zdražuje všechny nákupy o 21 %. A toto by byla čtvrtá, likvidační daň,” vypočítal Herman pro server Peníze.

Podle Hermana pak tento nový návrh všechny zaskočil. „Zatímco o úmyslu zvýšení speciální daně jsme dostali informaci v rámci připomínkového řízení, tuto informaci jsme se dozvěděli prostřednictvím médií, což považujeme za hrubě nekorektní. Zdanění výher bylo přidáno do vládního návrhu, aniž by to ministerstvo jakkoli komunikovalo s kterýmkoli subjektem na trhu,“ řekl serveru Peníze Marek Herman.

„Stát by měl menší rizika podporovat, ne je sankcionovat.”

Ani s původním návrhem ale většina odborníků i zainteresovaných skupin nesouhlasí. Proti se vymezila například Hospodářská komora ČR, ale také bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. „Z mého pohledu jde o velmi špatné rozhodnutí vlády,” řekl Magazínu Loterie adiktolog. „Stejně jako u tabáku by se měly diferencovat ty méně rizikové alternativy, jako jsou například elektronické cigarety nebo zahřívaný tabák, kde by nižší daně mohly pomoci růstu v této oblasti, tak stejně tak by měl stát podporovat méně rizikové druhy hraní a sázení. Ani jedno z toho ale návrh ministryně Schillerové nereflektuje,” posteskl si Vobořil.

Rozhovor s Jindřichem Vobořilem na téma nového vládního návrhu na zvýšení loterní daně připravujeme.

Zdroje: Peníze, Roklen 24, Novinky, Aktuálně, AHA!

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 2 294 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 279 700 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články