29. května 2019

Vynález sendviče nebo japonské pačiko. 4 fakta, která jste o hraní a hazardu nevěděli

Bez loterijního hraní bychom si dnes pravděpodobně nepochutnávali na sendviči. Stejně tak vás možná překvapí, že v ráji hazardu, Japonsku, je hraní za peníze ilegální. A v jedné klinické studii, která měla ulevit pacientům s Parkinsonovou chorobou, způsoboval podávaný lék silnou závislost nejen na kasínech, ale také na sexu. Tady jsou čtyři zajímavosti, které jste o hraní a hazardu nevěděli.

Sendvič díky hazardu

Za objev sendviče vděčíme jednomu velkému hráči. Populární svačinu vymyslel už v osmnáctém století John Montagu, který se honosil titulem Earl of Sandwich. Toho hraní natolik pohlcovalo, že kvůli jídlu odmítal vstávat od stolu.

Místo toho od obsluhy vyžadoval, aby mu přinesla něco, co se dá pohodlně konzumovat při hře. Praktického pokrmu si všimli ostatní hráči, kteří si poté objednávali „to samé, co Sandwich.” A sendvič byl na světě.

Japonské ilegálně legální sázení

Jednou ze zemí, která je hazardem naprosto pohlcená, je Japonsko. Proto možná překvapí, že je tu hraní za peníze ilegální. Nebyl by to ale národ samurajů, gejš i Jakuzy, aby si nevymyslel kličku, jak nařízení obejít. Zvlášť pokud tu všichni tak milují japonskou obdobu hracích automatů s názvem pačinko.

Místo peněz v hernách dostanete žetony, které pak házíte do automatu a také je, pokud máte štěstí, vyhráváte. Žetony si poté měníte za peníze v salónu, který je od herny oddělený. Nám se to sice zdá zvláštní, ale tento způsob už japonským zákonodárcům nevadí.

Nepodařená klinická studie

Na začátku nového milénia spustili američtí vědci klinickou studii na lék, který měl ulevit od příznaků Parkinsonovy choroby. Když ho začali testovat na pacientech, zjistili skutečnosti, které je šokovaly. Medikament vyvolával neovladatelnou touhu po hazardu.

Jak popisuje studie, publikovaná v roce 2005, do výzkumu byl zařazený například čtyřiapadesátiletý ženatý pastor. Ač před užíváním léku zašel do kasína zhruba jednou za čtyři až pět let, po zahájení léčby začal hrát na denní bázi.

Dalším pacientem byl jednačtyřicetiletý programátor, který si podle svých slov za celý život hazard neoblíbil. Poté ale na internetu během krátké doby prohrál pět tisíc dolarů, k tomu po své manželce začal vyžadovat sex několikrát denně a doma se jim také kupily nepotřebné věci, které po nocích nakupoval přes internet.

Mezi příběhy účastníků studie jsou ale i tací, kteří za pár měsíců prohráli i sto nebo dvě stě tisíc dolarů. Poté, co všichni pacienti přestali lék užívat, se jejich hráčské i jiné vášně dostaly opět pod kontrolu.

Hazardní chození

V devatenáctém století bylo jedním z nejpopulárnějších sportů chození na dlouhé vzdálenosti. Závodníci měli tehdy kolem tratí obrovské zástupy fanoušků, mezi kterými kvetly také sportovní sázky na vítěze.

Diváci si tehdy mohli vsadit třeba na závod, kde museli účastníci ujít tisíc mil (1 609 kilometrů) za tisíc hodin.

Zdroje: JAMA Neurology, Kickass Facts

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 2 316 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 176 700 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články