29. dubna 2019

Vláda chce znovu zvedat daně za loterie, zvýšení u automatů ale zatím na pořadu dne není

Ministryně financí Alena Schillerová znovu otevřela staronovou diskuzi o zvýšení daní za hazard. Nejvíc by se mělo dotknout loterií, kde se mluví o nárůstu hned o 7 %, o 2 % víc by měli platit provozovatelé kurzových sázek. Stejné zdanění jako doteď by mělo zůstat u hracích automatů. Proti návrhu se postavili jak politici, tak i adiktologové.

Pokud se zeptáte odborníků na hazard na nebezpečí, která plynou z jednotlivých her, v drtivé většině vám odpoví, že nejrizikovější jsou hrací automaty. Za nimi se drží kurzové sázky a coby společensky nejpřijatelnější s nejnižším rizikem závislosti hodnotí loterie, tedy číselné hry a stírací losy.

„Hrát automaty a vyplnit tiket do loterie není totéž.”

Nový návrh, o kterém teď mluví Alena Schillerová, jde ale zcela opačným směrem. Na ministerstvu financí se rodí plán, podle kterého by se daně měly nejvíc zvyšovat u loterií. Schillerová mluví mimo jiné o tom, že by se daň na číselné hry zvedla z 23 na 30 %, u kurzových sázek by se peníze, odváděné do státní kasy měly zvednout z 23 na 25 %. Oproti tomu hrací automaty by i nadále měly zůstat na současných 35 %.

Podle serveru Novinky se proti návrhu nejhlasitěji postavil předseda Top 09 Miroslav Kalousek: „Navrhoval bych, abychom slovo hazard uměli rozdělit na společensky únosné aktivity a závislost. Je velký rozdíl mezi hracími automaty a tím, když jednou týdně parta zaměstnanců na pracovišti vyplní tiket,” řekl deníku Právo politik.

Návrh se nelíbí ani poslanci KDU-ČSL Janu Bartoškovi, který poukázal na skutečnost, že poslední zvýšení daní za hazard proběhlo teprve před dvěma lety. „Naposledy, když se loterijní zákon schvaloval, mělo ministerstvo financí zpracovanou analýzu, že je to maximální míra. Tvrdili, že pokud by se zvýšila, povede to k růstu nelegálního hazardu,“ řekl poslanec.

Daně by se měly zvyšovat u rizikových her

A co na nový návrh říkají odborníci z hazardní branže? Serveru Novinky se k tématu vyjádřil Martin Svoboda ze sdružení Občané proti hazardu: „Nevidím důvod, proč daně zvyšovat u méně nebezpečných her. Myslím, že to není příliš koncepční krok. Je to v pořádku tak, jak to je. Pokud navyšovat daň, tak u hracích automatů,“ prohlásil Svoboda.

Proti nejvyššímu zvyšování daní u loterií a losů jsou ale také adiktologové. „V oblasti hazardu bychom měli přemýšlet, jestli by neměl být oddělený loterijní zákon od toho hazardního. Máme tu diskrepanci oproti zbytku Evropy,” řekl před časem Zdravotnickému deníku adiktolog a bývalý protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Tvrdý hazard by podle něj měl být postihován více než právě loterie a stírací losy. „Lidé budou hrát, ale udělejme všechno proto, aby hráli co nejméně rizikově,” dodal Vobořil.

Vyosený český trh

Jak ve shodě s Vobořilem podotýká Václav Friedmann, šéf komunikace společnosti Sazka, zvyšování daně u loterií rozhodně nepřispěje ke zdravému vývoji na českém trhu. Zatímco totiž v Evropě mají loterie podíl na hazardních tržbách téměř polovinu, u nás je to jen 10 % s tím, že zbytek tvoří právě automaty a kurzové sázky.

„Pokud chce ČR bojovat s hazardem a strukturovat trh srovnatelně s EU, musí tomu odpovídat všechny kroky, které jsou v EU standardem. A to návrh ministerstva rozhodně není. Razantní zvýšení daně z těchto her naopak podporuje růst tvrdého hazardu,” myslí si Friedmann.

Zdroje: Novinky, Hlídací pes, Zdravotnický deník. Autor fotografie: djedj, Pixabay

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 2 316 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 176 700 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články