25. dubna 2019

Geniální statistik nebo pudinkový král. Přišli na to, jak přelstít loterii, a (ne)zbohatlii

Až si přečtete tento článek, začnete litovat, že jste nevystudovali matematiku nebo jinou přírodní vědu. Právě ty jsou totiž většinou klíčem, který lidem, co přelstí loterii, pomáhá k vysokým výhrám.

Mohan Srivastava díky svým znalostem zjistil, jak v balíčku v obchodě objevit výherní stírací los, rovnice Johna Kellyho, Jr. zase pomohla k pohádkovému bohatství Warrenu Buffetovi. Borcem nakonec je ale David Phillips, který investoval jen asi 50 tisíc korun a až do konce života bude za tyto peníze létat zdarma.

Statistika výherních losů

Mohan Srivastava z kanadského Ontaria loterie nikdy nehrál a losy také nestíral. Není se čemu divit - živí se totiž jako statistik, a tak si velmi dobře dokáže spočítat, že mu bez přispění štěstěny budou při dlouhodobém hraní peníze spíš ubývat než přibývat. Jednou ale od kamaráda dostal pár stíracích losů, a tak je setřel.

Protože na jeden na principu piškvorek vyhrál pár dolarů, začal přemýšlet, jestli jde spočítat, který tiket bude výherní. Přemýšlení mu pár dní zabralo, pak si ale v praxi ověřil, že klíč k výherním stíracím losům skutečně našel. A to navíc s vysokou mírou přesnosti.

Pak si ale spočítal, že hledat výherní losy by mu zabralo moc času a že si peníze snáz vydělá coby statistik. A o svém objevu informoval loterijní společnost, která za emisí stála. Ta ji po nějaké době stáhla z prodeje a k losům, postaveným na tomto principu, se už nikdy nevrátila. Po světě jsou ale stále další společnosti, které piškvorkové losy vydávají doteď.

Kellyho kritérium

John Kelly, Jr. absolvoval postgraduální studium fyziky na Texaské univerzitě a hned po škole nastoupil v 60. letech do vědeckého institutu Bell Labs (ten v dnešní době patří Nokii). Právě tady objevil Kellyho kritérium a vy ho nejspíš dobře znáte, pokud to s hraním myslíte opravdu vážně.

Ve zkratce jde o rovnici, která pomáhá s co nejrychlejším růstem zisků při co nejmenších ztrátách, a klíčovou roli v ní hraje co nejpřesnější určení pravděpodobnosti výhry. Sám Kelly svoji rovnici v praxi nikdy nevyzkoušel, protože zemřel v 41 letech, používali ji ale jiní gambleři, například profesor matematiky Edward Thorp nebo Kellyho kolega Claude Shannon.

Kellyho kritérium lze kromě hazardu aplikovat také na burzách, a tak si na amerického fyzika jistě čas od času vzpomenou i dolaroví multimiliardáři Warren Buffet, William Gross nebo James Simons. Ti všichni totiž za své bohatsví vděčí právě Johnu Kellymu, Jr. a jeho kritériu.

Pudinkový král

I když David Phillips přímo neobelstil loterii ani kasíno, i tak toho získal víc než dost. Podnikatel a profesor na Kalifornské univerzitě si v roce 1999 spočítal, že hodnota, kterou získá při účasti na propagační akci, výrazně přesahuje hodnotu peněz, které za nákup zboží zaplatí. Akci pořádala organizace Healthy Choice a pokud jste si tehdy koupili konkrétní pudinky, dostali jste za odeslané čárové kódy 500 bonusových mil do libovolných leteckých společností.

David Phillips proto skoupil 12 150 kelímků pudinku, za která zaplatil 3 140 dolarů (71,8 tisíc korun). Všechny čárové kódy musel pak odeslat v průběhu května, kdy se množství mil vyšplhalo na tisícovku. Protože by sám tolik kódů vystříhat nestihl, najal si dobrovolníky z Armády spásy, kteří mu pomohli. Oni za to dostali jídlo a Phillips si na své konto připsal 1,253 milionu mil. A tak je v podstatě jisté, že až do konce života nezaplatí za letenku ani dolar.

Co víc - díky svému daru pro Armádu spásy si z daní ještě mohl odepsat v přepočtu necelých 19 tisíc korun, a tak ho jeho celoživotní létání zdarma stálo jen o něco málo víc než je 50 tisíc korun.

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 255 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 37 300 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články