25. března 2019

Přišli na to, jak přelstít loterii. Díky tomu si důchodci přišli na 590 milionů

Američtí senioři Jerry a Marge Selbeeovi dokázali prolomit pravděpodobnost dvou tamních loterií. Přišli na to, jak zaručeně a navíc legálně vyhrát. Během let si tak vydělali 26 milionů dolarů, v přepočtu 590 milionů korun. Svůj trik si navíc nenechali jen pro sebe - díky jejich metodě zbohatli také jejich rodinní příslušníci a přátelé.

Příběhy lidí, kteří přelstili loterii a vydělali spoustu peněz, jsou si často podobné. Obvykle jde o studenty technických škol nebo o mladé, dravé myslivny s doktorátem z matematiky a statistiky. Láska k matematice hrála roli i u Jerryho a Marge Selbeeových. Tam ale veškerá podobnost končí.

Celý život poctivě pracovali

Manželský pár se celý život živil ve vlastním obchodě se smíšeným zbožím v malém městečku Evart ve státě Michigan. Zatímco Jerry seděl za pokladnou, Marge měla na starosti účetnictví a přípravu sendvičů.

Na začátku nového tisíciletí se rozhodli, že po sedmnácti letech bez jediného dne dovolené obchod prodají. A začnou si trochu užívat. Jerry se ale brzy začal nudit.

Právě v té době natrefil v trafice na leták nové státní loterie s názvem Winfall. Její pravidla jsou oproti českým hrám jiná. Zatímco u nás kupujete tikety, kam zaškrtáváte čísla, zde si kupujete tikety s už předem danými číselnými kódy, které se losují.

Winfall se ale lišil ještě jednou věcí: pokud jackpot vystoupal k 5 milionům dolarů (113 milionů korun) a nikdo pětimístnou kombinaci netrefil, byl v příštím losování podle přesných pravidel rozdělen hráčům, jejichž tiket obsahoval tři a čtyři tažená čísla.

Díky kupeckým počtům našel trik, jak přelstít loterii

Jerrymu, který získal bakalářský titul z matematiky, prý trvalo tři minuty, než spočítal, že sázet při rozdělování jackpotu musí být výdělečné. Na první takové rozdělování vsadil 3 600 dolarů (82 tisíc korun). Když domů přinesl 6 300 dolarů (143 tisíc korun), řekl o svém novém hráčském hobby Marge.

„Přišel jsem domů a Marge jsem řekl, že myslím, že jsem prolomil Michiganskou státní loterii,” zavzpomínal pro televizi CBS Jerry Selbee.

Manželka začala Jerryho aktivně podporovat. V následujících měsících prosázeli tisíce dolarů a mnohem víc vyhráli. Když si v praxi ověřili, že jejich model funguje, napadlo je, že by z loterie Winfall nemuseli profitovat jen oni, ale i jejich přátelé a známí. V roce 2003 tak založili společnost G.S. Investment Strategies, ke které se za počáteční vklad 500 dolarů (11 tisíc korun) mohli hlásit lidé z Everetu i jejich známí.

Jednou z prvních loterijních investic, kterou pod G.S. Investment Strategies udělali, byl vklad do tiketů Winfallu ve výši 515 tisíc dolarů (11,7 milionů). Ten dokázali zhodnotit neuvěřitelnými šedesáti procenty, když si mezi sebe a své společníky rozdělili 853 tisíc dolarů, v přepočtu 19,3 milionů korun.

Zajistili nejen sebe, ale i přátele a známé

Manželé se svojí taktikou pokračovali asi dva roky, než byla loterie kvůli nízkým tržbám ukončena. Už krátce nato ale Selbeeovi zjistili, že i stát Massachusetts má podobnou hru s názvem Cash Winfall. Se svojí strategií pak pokračovali až do roku 2011. Na jedno rozdělování jackpotu investovali do tiketů průměrně 600 tisíc dolarů, ročně asi 4,2 miliony dolarů (95 milionů korun). Vložené peníze se jim ale stále bohatě vracely.

Právě v roce 2011 si ale novináři z časopisu Boston Globe všimli, že se do hry Cash Winfall prodává na několika místech extrémně vysoký počet tiketů. Případem se začala zabývat policie, vyšetřování ale ukázalo, že se tu žádná nelegální praktika nekoná.

Strážci zákona dále objevili, že kromě hráčského syndikátu pod taktovkou Selbeeů si pravděpodobnost dopočítali také studenti věhlasného Technického institutu v Massachusetts, kteří tikety také skupují ve velkém.

Hráči si postupně rozdělili skoro 600 milionů

Krátce po šetření Boston Globu a policie stát Massachusetts loterii ukončil. Jak ale podotkli manželé Selbeeovi, za léta, kdy hráli loterii, si nejen oni a jejich přátelé vydělali 26 milionů dolarů (590 milionů korun). Hráči také velmi obstojně naplnili rozpočty amerických států. Díky všem tiketům, které v průběhu nakoupili získal stát Massachusetts na daních 120 milionů dolarů, v přepočtu 2,7 miliardy korun.

A co dělají Selbeeovi dnes? Z peněz, které vyhráli, zajistili nejen svých šest dětí, ale ještě čtrnáct vnoučat a deset pravnoučat. A zrenovovali si také dům, kde si už konečně užívají spokojeného důchodu.

Zdroje: CBS News, Insider. Autor fotografie: BBC

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 255 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 37 300 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články