28. února 2019

Geniální matematici i skvělí pozorovatelé. 3 příběhy lidí, kteří přelstili loterii

Ač vám budou všechny loterijní společnosti tvrdit, že prokouknout jejich systém a vyhrát pořádný balík není možné, následující tři příběhy svědčí o opaku. Všichni tři výherci si odnesli víc než 10 milionů korun, hned dva případy ale přesáhly stovky milionů. A i když není úplně jisté, jak to tihle loterijní multimilionáři dokázali, jistá vodítka, jak v loterii už konečně zbohatnout, tu jsou.

Syndikát britských profesorů a lektorů

Příběh této skupiny hráčů ukazuje, že trefit ta správná čísla rozhodně nemusí být jen otázka náhody nebo štěstí. Syndikát profesorů a lektorů z Bradfordské univerzity využil svých znalostí matematiky a teorii pravděpodobnosti otočil ve svůj prospěch při hraní loterie.

Učitelé si postupem času dokonce vytvořili přesná pravidla, jak čísla v loterii vybírat. Do svého postupu nejprve zapojili počítač, který každý týden kontroloval tažená čísla i celkové výhry. Když za ně umělá inteligence pracovala, oni se jali vybírat peníze. Dohromady získali 6 600 liber (necelých 200 tisíc korun).

A pak v klidu seděli dlouhých sedmnáct let, než konečně přišlo ono přesně vytipované slosování. Čekání téměř dvě dekády se jim ale setsakra vyplatilo. Celkem sedmnáct členů uskupení si rozdělilo částku 10 milionů liber, v přepočtu 298 milionů korun.

Joan Ginther

Ohledně štěstí v loterii se zásadně nevyjadřuje. Existují ale jisté pochybnosti, že Američanka Joan Ginther využila svých mimořádných matematických dovedností, aby hned čtyřikrát vyhrála v Texaské loterii, a to vždy víc než milion dolarů.

Spekulacím nasvědčuje skutečnost, že má Joan doktorát ze statistiky z prestižní Stanfordské univerzity. Právě proto si mnozí myslí, že své znalosti využila k tomu, aby prolomila algoritmus loterie a vyhrála pořádný balík. Bývalé univerzitní profesorce vydělaly čtyři výhry celkem 20,4 milionů dolarů, což je asi 461 milionů korun.

A protože je Joan dobrá statistička, trvalo jí jistě jen pár chvil, aby si spočítala, že pravděpodobnost vyhrát jackpot hned čtyřikrát za sebou je naprosto nemyslitelná - jedna ku 18 kvadrilionům (číslo, které má za sebou 24 nul).

Gerald a Marjorie Selbeeovi

V květnu 2011 si majitelé hazardní společnosti Gerald a Marjorie Selbeeovi nakoupili tisíce tiketů do téměř neznámé americké loterie Cash WinFall. Zaplatili za ně v přepočtu 13,9 milionů korun a mnozí jejich známí si tehdy jistě klepali na čelo. Cash WinFall je hra, ve které za její sedmiletou historii padla nejvyšší výhra 2 miliony dolarů (45 milionů korun), a to pouze jednou. Selbeeovi ale měli dobře promyšlení plán.

Protože dvojice tuto hru dlouhodobě sledovala, zjistila, že vždy jednou za tři měsíce, když nepadne hlavní výhra, vyplácené čátky v nižších pořadích výrazně vzrůstají. A dopočítali si také, že by na transakci měli zbohatnout, pokud si koupí tikety za aspoň 2,3 miliony korun.

Proto se spojili se studenty Massachusettské a Northwesternské univerzity, dali dohromady oněch 13,9 milionů, a ty pak utopili ve zhruba polovině všech možných sázenek na dané slosování. Ze své transakce nezískali tolik, asi „jen” 8,7 milionů korun. Protože se ale Selbeeovi ke svých výhrám příliš nevyjadřují, odhaduje se, že je finální částka, kterou už inkasovali, mnohonásobně vyšší.

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 255 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 42 100 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články