12. února 2019

Pád letadla i zabití žralokem. Těchto 5 šílených smrtí je pravděpodobnější než výhra v loterii

Sazka v loňském roce vytvořila z 275 Čechů milionáře. Číslo je to vysoké, a tak si dost z nás nejspíš říká, že bychom měli sázet víc, abychom se do milionářského klubu taky dostali. Pravděpodobnost, že to budete právě vy, komu se to povede, ale jasně stojí proti vám. Tady je pět bizarních smrtí, které ukončí váš život spíš, než že vyhrajete v loterii.

Na začátku se pojďme podívat na čísla a vezměme si k tomu třeba nejoblíbenější českou loterii Sportku. V této hře se vybírá 6 čísel z 49, a tak je pravděpodobnost, že uhodnete první pořadí, jedna ku bezmála 14 milionům. Protože se ale losují dvě pořadí, pravděpodobnost vzrůstá na jednu ku necelým 7 milionům. Možnost, že trefíte pár milionů korun, se nemusí zdát malá.

O skutečně zajímavé částky se ale hraje až v případě, že trefíte Superjackpot, kde do hry vstupuje ještě šestimístné číslo doplňkovky Šance. A tady už je pravděpodobnost, že ho trefíte, dost nízká, jen jedna ku skoro 70 milionům. Spíš než výhra hlavní ceny Sportky na vás proto čeká jedna z následujících pěti smrtí.

1. Zabije vás blesk

Pravděpodobnost: 1 : 1 milionu

Pokud neposloucháte, co vám říkala maminka, a když prší, míříte na nejvyšší kopec v okolí, kde si stoupnete pod hodně vysoký strom, pravděpodobnost, že vás zabije blesk, se o dost zvýší. Obecně ale takto zemře jen jeden člověk z milionu.

Když to srovnáme s loterií, tak pokud ve skupině 70 milionů lidí vyhraje jeden Superjackpot ve Sportce, hned 70 z nich zabije blesk.

2. Coby leváka vás zabijí pomůcky pro praváky

Pravděpodobnost: 1 : 4,4 milionu

Každoroční počet úmrtí i samotná smrt jsou trochu bizarní, ale je to tak: za dvanáct měsíců po celém světě zemře asi 2 000 leváků, protože používali pomůcky a nástroje, primárně určené pro praváky.

Jako největší zabiják leváků dlouhodobě vítězí řetězová pila, která je designovaná pro masy, tedy pro praváky.

3. Zemřete při letecké katastrofě

Pravděpodobnost: 1 : 5,4 milionu

Létání je další věc, které se většina z nás bojí. Pravděpodobnost, že při cestě třeba na dovolenou zemřete, je ale skutečně nízká.

Podle statistik takto skončí život jednoho člověka z 5,4 milionů. Jinými slovy to znamená, že byste museli létat každý den po dobu 14 716 let, aby se vám to přihodilo.

4. Sežere vás žralok

Pravděpodobnost: 1 : 11,5 milionu

Žraloky máme spojené s obřím nebezpečím, které ročně pozabíjí celé zástupy lidí. Pravda je ale úplně jiná: podle zprávy, kterou vytvořila floridská univerzita, je pravděpodobnost, že vás napadne žralok, skutečně nízká, konkrétně jedna ku 11,5 milionům.

V kontextu se strachem, který ohledně žraloků máme, nejspíš překvapí, že mnohem víc rizik čeká na pláži než na moři. Podle článku z časopisu The New England Journal Of Medicine zemřelo mezi lety 1990 a 2006 na souši u oceánu nebo moře hned 16 lidí. Tito nešťastlivci měli společnou jednu věc: hloubili otvory do písku, který se následně propadl, a oni se pod ním zadusili. Podle výše citované zprávy floridské univerzity zemřeli v té samé době vinou útoku žraloka jen dva lidé.

5. Hlavu vám rozdrtí kokos

Pravděpodobnost: 1 : 50,7 milionu

Míříte na exotickou dovolenou? Pak si dávejte dobrý pozor, kam si lehnete - stín palem může být pořádně zrádný. Riziko, že vás zabije padající kokos, není tak velké, obří ořechy ale každý rok ukončí asi 150 životů.

Kokosy dosahují váhy až ke třem kilům a rostou ve výšce i přes třicet metrů. Když se tedy rozhodnou zamířit směrem dolů, u země vás můžou zasáhnout silou až okolo jedné tuny.

Zdroje: The South African, The Motley Fool, Fly Confidently, Hazardní hry

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 836 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 115 500 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 23 600 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články