30. ledna 2019

V Kanadě byla vyhlášena první marihuanová loterie. Výherci si smí otevřít coffee shopy

Jedna z nejbizarnějších loterií proběhla před nedávnem v Kanadě. Tamní zastupitelé losovali pětadvacet “šťastlivců”, kteří budou moct v provincii Ontario legálně prodávat marihuanu. Už v dubnu se tu tak otevře hned pětadvacet coffee shopů.

V první polovině ledna proběhlo v Kanadě slosování, které vejde do historie. Tamní Komise pro alkohol a herní průmysl z osudí tahala hráče, kteří vyhráli licenci na legální prodej marihuany v provincii Ontario.

Losování se zúčastnilo 17 tisíc lidí

Pětadvacet z víc než sedmnácti tisíc přihlášených hráčů má nyní garantováno, že pokud splní podmínky, budou jedni z mála, kdo si smí v Ontariu otevřít obchod s produkty, které obsahují víc než malé množství THC.

To ale není zadarmo: nevratný poplatek bude každého z vylosovaných stát 6 tisíc kanadských dolarů (asi 102 tisíc korun) a k tomu budou ještě muset prokázat, že disponují kapitálem 100 tisíc dolarů (846 tisíc korun). Pokud ještě vylosovaní zájemci vyplní obsáhlou žádost, která bude schválena, vzniku nových coffee shopů už v Ontariu nebude nic bránit.

Loterie, která budí vášně

Kanadská marihuanová loterie budí už od jejího vyhlášení značné vášně, důvod je ale jiný, než si asi myslíte. Rozčarování budí hlavně ontarijský premiér Douglas Ford, který krátce před slosováním kompletně změnil pravidla loterie. V době, kdy ontarijská Komise pro alkohol a herní průmysl loterii oznamovala, se mohly přihlásit pouze subjekty, které mají s prodejem marihuany a s podnikáním obecně zkušenosti.

Jen čtyři dny před slosováním ale do pravidel významně zasáhl právě premiér Ford. Ten oznámil, že se do marihuanové loterie může přihlásit každý, kdo si je ochotný koupit tiket za 75 dolarů (asi 1 270 korun) a připojit k němu motivační dopis.

Výsledkem těchto změn je nejen výrazné navýšení žádostí až na oněch sedmnáct tisíc, ale i pětadvacet výherců, kteří podle odhadů tamních médií nejspíš nemají zkušenosti ani s podnikáním, ani s marihuanou.

Loterie coby ontarijský hřebíček do marihuanové rakve?

Jak napsal magazín Digital Journal, i když jde o jeden z nejneortodoxnějších způsobů, jak legalizovat marihuanu, premiér Ford se svým zásahem nejspíš postaral o to, že legalizační proces v Ontariu naprosto zkrachuje.

Coby protizákonná látka byla marihuana v Kanadě považována od roku 1923, v roce 2001 se ale zákony zmírnily. Tehdy uživatelé mohli lehkou drogu beztrestně konzumovat a také si pro vlastní účely pěstovat hned tři keře.

V červnu loňského roku pak tamní poslanci odhlasovali legalizaci užívání marihuany pro osobní spotřebu včetně zákonného držení 30 gramů. Kanada se tak stala první zemí G7 (tedy nejbohatších států světa, kde jsou spolu s ní také Francie, Japonsko, Německo, USA, Velká Británie a Itálie), která zcela dekriminalizovala rekreační užívání marihuany.

Zdroje: CTV News, Digital Journal, Wyborcza, BNN Bloomberg

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 2 316 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 176 700 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články