29. ledna 2019

Obchodník okradl zlínskou firmu o 35 milionů, peníze utopil v hazardu

Zlínský soud poslal na sedm let do vězení ukrajinského obchodníka Oleksandra Galiachmetova. Shledal ho vinným z krádeže 34,9 milionů korun, o které měl obrat firmu, pro níž pracoval. Kriminalisté doložili, že minimálně 15 milionů dokázal za jediný rok prohrát u nejmenované sázkové kanceláře.

Oleksandr Galiachmetov pracoval pro Dencop Lightning, která se zabývá prodejem materiálu pro reklamu a stavebnictví. Až do roku 2015 si ho přitom ve firmě nemohli vynachválit. Ukrajinský obchodník, který měl na starosti rusky mluvící trhy, se přitom obohacováním na úkor zaměstnavatele zabýval minimálně od roku 2013.

Hloupost ho přivedla do dluhové spirály

Tehdy se do potíží dostalo několik pobaltských firem, které měly problémy s úhradami faktur. Protože obchodník věřil, že je nedostatek financí jen dočasný, podepsal daným společnostem prázdné směnky. Tím se zavázal ke splácení třímilionového dluhu.

Splátky se mu měly strhávat z výplaty, což se také dělo. Jak řekl Galiachmetov u soudu, musel si na splácení začít postupně půjčovat, a když ani tyto peníze nestačily, rozhodl se krást a sázet. Tyto zdroje ale také časem vyschly, a proto se pustil do kradení materiálu přímo ve firmě, kde pracoval. Aby své loupežné chování zakryl, vystavoval na chybějící materiál fiktivní faktury.

Minimálně 15 milionů prohrál obchodník v sázkách

Částka, o kterou Dencop Lightning obral, postupně vyšplhala až na téměř 35 milionů. Policisté prokázali, že ukrajinský obchodník z těchto peněz minimálně 15 milionů prohrál v sázkové kanceláři. Poškozená firma ale s částkou nesouhlasí a po Galiachmetovi chce dokonce 42 milionů.

„Škoda byla v obžalobě stanovena podle toho, co se podařilo dohledat. Myslím, že poškozená společnost za to může být ráda, protože způsob vedení skladové evidence, zabezpečení zboží ani kontrolní mechanismy mě, když budu velmi diplomatický, moc nepřesvědčily,“ upozornil pro server iDnes žalobce.

Za milionovou krádež dostal 7 let natvrdo

Obžalovaný se ke svým činům přiznal a podle svých slov jich lituje. Proto soudce nevyužil nejpřísnější možnost trestu, která činí až deset let, a udělil mu trest odnětí svobody ve výši sedm roků.

Oleksandr Galiachmetov si přitom už jeden trest odpykává. V roce 2016 byl odsouzen k pětiletému vězení a náhradě škody ve výši šest milionů korun.

Zdroj: iDnes

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 2 316 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 176 700 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články