18. ledna 2019

Powerball, Mega Millions nebo Eurojackpot. 5 loterií, kde padly nejvyšší jackpoty historie (I.)

Českou loterijní královnou je Sportka, do popředí se ale čím dál víc dere také Eurojackpot. Jak to ale mají sázkaři za hranicemi naší země? Vybrali jsme pět nejoblíbenějších her, které hýbou Evropou i Amerikou.

Třeba v takovém Powerballu se hraje o desítky miliard, nejvyšší výhra historie, kterou získal jeden tipér, se ale podařila ve hře Mega Millions. Teprve před pár týdny si tu někdo přišel na 34,8 miliard korun. Jaké jsou další zajímavosti o nejpopulárnějších loteriích ve světě?

Powerball

Země původu: USA
Nejvyšší jackpot: 35,8 miliard Kč
Výherní pravděpodobnost: 1 ku 292 milionům

Powerball je asi vůbec nejpopulárnější loterie na světě. Hraje se hlavně ve Spojených státech, a když se jackpot vyšplhá přes miliardu dolarů, Američané začínají sázet jako šílení.

Není to tak dlouho, co si hned tři hráči rozdělili rekordních 1,586 miliard dolarů, tedy v přepočtu 35,8 miliard korun. Jak přesně takové americké powerballové šílenství vypadá, prozradili samotní zástupci loterie.

Pokud je jackpot na 200 milionech dolarů (4,5 miliard korun), prodá se na slosování zhruba 50 milionů tiketů. Když ale vzroste na 800 milionů (18 miliard korun), vystoupá počet hned na 600 milionů prodaných sázenek. Při počtu obyvatel USA, který je asi 326 milionů, to znamená, že má každý Američan včetně novorozenců v kapse téměř dva tikety.

Powerball je také loterií, kde můžete vyhrát zdaleka nejvíc peněz. Má to ale své nevýhody. Jednak je tu prachbídná pravděpodobnost, že trefíte jackpot, jednak za výhru budete muset odvést skutečně vysoké daně.

Když se výherci rozhodnou, že chtějí peníze vyplatit jednorázově, přijdou o zhruba polovinu částky, co trefili. Možností ale je nechat si peníze posílat postupně ve formě renty, která je od daní oproštěna. I tak ale většina hráčů preferuje jednorázové platby.

Mega Millions

Země původu: USA
Nejvyšší jackpot: 34,8 miliard Kč
Výherní pravděpodobnost: 1 : 259 milionům

Podobně malá výherní pravděpodobnost, ale zároveň stejně vysoké jackpoty. A taky země původu. To všechno mají společné loterie Powerball a Mega Millions. Druhá jmenovaná hra si ale jedno prvenství přeci jenom drží, a to je nejvyšší jackpot na světě, který získal jediný hráč.

Co se o výherci nebo výherkyni ví, je skutečnost, že byl tiket prodaný v Jižní Karolíně. Záhadou ale zůstává, kdo je majitelem šťastného tiketu, který v říjnu trefil jackpot ve výši 34,8 miliard korun. Po víc než dvou měsících, které od slosování uběhly, se o výhru ještě nikdo nepřihlásil.

Tajemnému hráči ale ještě nějaký čas zbývá: podle zákonů se musí v loterijní společnosti přihlásit do 180 dní od slosování, jinak nejvyšší výhra historie propadne.

Autor fotografie: Johnny McKenna, Unsplash

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 895 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 112 600 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 12 300 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články