14. prosince 2018

Na Vánoce vyhrál přes 7 miliard. A výhra mu naprosto zruinovala život (I.)

Už před výhrou v loterii disponoval Jack Whittaker milionovým jměním. Pak ale na Štědrý den roku 2002 vyhrál do té doby nejvyšší částku, která v Powerballu padla, a přeskočilo mu z toho. A nejen jemu. Příběh asi největšího loterijního průšviháře je plný utrácení tisíců dolarů denně a bujarého života, ze kterého vzniklo i několik soudních žalob za sexuální obtěžování, jedna naprosto zničená rodina a dokonce i několik úmrtí.

Jack Whittaker byl typickým příkladem člověka, kterému se splnil jeho americký sen. Už od školy na sobě tvrdě pracoval a nakonec si vybudoval vodovodní a kanalizační firmu, která už v době jeho výhry byla ceněna na 17 milionů dolarů (asi 388 milionů).

O žádného nafrněného zbohatlíka ale nešlo - lidé ho znali jako slušného, pracovitého člověka, co nikdy nezapomene pozdravit ani poděkovat. Asi na tom něco pravdy bylo: s manželkou Jewell spolu byli od doby, kdy bylo Jackovi 17, a když si ho vybrala, neměl prý ani vindru. Spolu vychovali dceru Ginger a také se starali o vnučku Brandi.

Kromě práce, ve které trávil až čtrnáct hodin denně, věnoval veškerý svůj volný čas rodině. A také si občas vsadil, jen ale ve chvíli, kdy se jackpot vyšplhal na víc než sto milionů dolarů. A protože byl o Vánocích roku 2002 ještě o dost výš, zašel si Jack 22. prosince do svého oblíbeného bistra jeden tiket koupit.

Losování proběhlo 24. prosince, protože ale Američané dárky rozbalují až následující den ráno, šel tento večer Jack, který každý den vstával ve 4:30, brzy spát. Uprostřed noci ho probudila manželka Jewell, aby mu řekla, že kontrolovala vsazená čísla a že uhodl hned pět ze šesti. Jack tak znovu usínal s myšlenkou, že mu tento rok Santa přinesl dárek v hodnotě alespoň sto tisíc dolarů.

Druhý den ráno ale bylo všechno jinak. V televizi totiž jedno číslo spletli, a tak Jack k ranní kávě dostal i informaci, že je tím, kdo do toho dne vyhrál v Powerballu úplně nejvíc: nepředstavitelných 314 milionů dolarů (7,2 miliard korun).

Na tiskové konferenci, které se účastnila i rodina Jacka Whittakera, pak řekl, že by z výhry rád pomáhal ostatním. Jako první šel poděkovat servírce, která mu prodala tiket, a dal jí nejen 44 tisíc v hotovosti (1 milion korun), ale také dům za 123 tisíc dolarů (2,8 milionů korun). Přispěl také církvi a zřídil vlastní nadaci, která po nějakou dobu pomáhala potřebným, tím ale dobrodiní skončilo.

To byla první část příběhu o americkém průšviháři Jackovi Whittakerovi. O tom, jak to celé špatně dopadlo, si můžete přečíst za pár dní.

Zdroje: Washington Post, News, Time, CNBC

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 255 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 42 100 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články