05. prosince 2018

Psychologie hazardu: vědci našli 7 důvodů, proč hrajeme (I. díl)

I když všichni tušíme, že pravděpodobnost hraje proti nám a že to nejspíš nebudeme my, kdo trefí milionový jackpot, do obchodu stejně jdeme a vsadíme si. Vidina, že bychom už zítra mohli začít zbrusu nový život plný luxusu je stále lákavější, než racionální argumenty, které nám předkládá náš mozek. Psychologové tak našli sedm důvodů, proč nás hraní baví. Které to jsou?

1. Nepředstavitelná pravděpodobnost

Američtí odborníci na neurochirurgii zjistili, že náš mozek není uzpůsobený k tomu, aby si dokázal spočítat a vyhodnotit, jakou pravděpodobnost máme, že vyhrajeme. Důvod je nasnadě: po celou dobu evoluce člověk nikdy nepotřeboval svůj mozek k tomu, aby musel pravděpodobnost v řádu milionů počítat a vyhodnocovat.

Představte si třeba, že máme v ruce jednu kancelářskou sponku. Nic složitého není ani na představě pěti nebo patnácti sponek. Dokázalo by se nám ale do ruky vejít sto, tisíc nebo padesát tisíc sponek? A jak vypadá hromada milionů těchto kancelářských pomůcek?

Pokud nemáte titul z matematiky nebo statistiky, je téměř nemožné představit si, jaká je pravděpodobnost, že vyhrajete v loterii. A tak se náš mozek radši zabývá sladkou myšlenkou, jaké by to bylo, kdybychom vyhráli. Protože šance tu přeci jen nějaká je.

2. Inspirativní příběhy jiných

Příběhy výherců v loteriích, o kterých se dozvídáme od známých nebo je čteme v novinách a na internetu, dělají výhru v našich očích dosažitelnější.

Dobře to vědí jak provozovatelé kasín, co hned ke dveřím vyvěšují příběhy velkých výher, stejně jako loterijní společnosti, které rády zveřejňují historky o svých milionářích. Až tedy příště takový příběh třeba na našich stránkách budete číst, už víte proč.

3. Pověrčivost a mylné představy

Když si koupíte čtyři stírací losy a ani na jednom nenajdete výhru, neznamená to, že na pátém losu v řadě výhra určitě je. Mnoho lidí ale věří, že jsou jednotlivé tikety nějak propojené, což přiživují i provozovatelé různých her.

Třeba v kasínu máte obvykle historii dvaceti předchozích zatočení rulety. Pokud předtím desetkrát padlo červené pole, znamená to, že ho ruleta vytočí i pojedenácté? Anebo že bychom měli naopak vsadit na černou? Pravdou není ani jedna z těchto možností. Ruleta je totiž postavená na náhodě, takže v příštím kole může padnout stejně tak červená jako černá.

4. Kouzlo „téměř vítězné kombinace”

Pokud lidé zakřížkují číslo tři a z osudí vypadne čtyřka, začíná fungovat psychologické pravidlo „téměř vítězné kombinace”. Hráči si totiž v tu chvíli začnou říkat, že se tentokrát skoro trefili a že by v tom byl čert, aby se jim to příště nepovedlo. Sázkařům dávají „trefy skoro do černého” iluzi, že je výhra už na dosah.

Studie také ukazují, že lidé víc věří, že vyhrají, když si vybírají vlastní čísla, než když si nechají tiket vyplnit počítačem. Pokud se někdo narodí 11. ledna a v loterii zakřížkuje jedničku a jedenáctku, a padne jednička a dvanáctka, znamená to, že jste výhře na stopě? Ani náhodou!

Zdroje: Best Casino Sites, Psychology Today

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 255 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 149 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 10 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články