22. října 2018

5 důvodů, proč opravdu nechcete vyhrát v loterii

Hlavní výhra Eurojackpotu se už zase vyšplhala přes miliardu, a tak v Česku stoupá sázkové šílenství. Jedna věc je ale už teď jistá: tolik peněz s největší pravděpodobností opravdu vyhrát nechcete. A my víme proč.

V redakci Magazínu Loterie jsme se porozhlédli po internetu a sesbírali pár dost nešťastných příběhů, které vás od vsazení na nějakou dobu nejspíš odradí. A to i přesto, že je v Eurojackpotu zrovna 2,328 miliard korun. Tihle loterní milionáři jsou totiž důkazem, že můžete nejen rychle zbohatnout, ale hodně rychle také zbankrotovat nebo skončit zabetonovaní v podlaze. Nebo spáchat sebevraždu. Anebo všechno dohromady. Kvůli jakým pěti důvodům fakt nechcete vyhrát miliony?

1. Můžete zbankrotovat


Evelyn Adams vyhrála v loterii v New Jersey hned dvakrát. V letech 1985 a 1986 si na svůj účet postupně připsala 5,4 milionu dolarů (přes 120 milionů). Dneska už jsou ale všechny peníze pryč a bývalá multimilionářka teď žije ve skromném karavanu.

„Propadla jsem gamblerství,” svěřila se Evelyn Adams. „Než jsem o všechny peníze přišla, udělala jsem spoustu chyb. Některých lituji, jiných ne. A protože nemůžu vrátit čas, snažím se jít krůček po krůčku dopředu. Nic jiného mi nezbývá,” popsala svoji současnou situaci bývalá boháčka.

2. Může vám jít o život

William Post vyhrál v roce 1998 neuvěřitelných 16,2 milionů dolarů, v přepočtu 361 milionů korun. Později ale přiznal, že si často přeje, aby se to nikdy nestalo. Jeho vlastní bratr si krátce nato najal nájemného vraha, aby se o Williama a jeho manželku „postaral”. To se naštěstí nepodařilo a bratr skončil ve vězení.

Po záchraně vlastního života ale Post udělal celou řadu špatných finančních rozhodnutí a nakonec strávil nějakou dobu ve vězení, když vystřelil (ale minul) na výběrčího dluhů. A v roce 2006 pak William Post vyhlásil osobní bankrot.

3. Můžete přijít o život

O loterních milionářích, kterým někdo pomohl na onen svět násilnou smrtí, čteme v amerických novinách celkem často. Jedním z nich je například Abraham Shakespeare, který v roce 2006 vyhrál asi 691 milionů korun.

Tři roky nato zmizel a jeho tělo bylo objeveno o pár měsíců později. Bylo zabetonované v podlaze. Do vězení za to nakonec putovala jeho přítelkyně, která si ze Shakespearova konta přečerpala na svůj účet asi čtyřicet milionů korun.

4. Můžete se připravit o život

Když v roce 1997 trefil Billie Harrell jackpot ve výši 691 milionů korun, všechno vypadalo jako ze sna. Koupil si ranč, členům své rodiny nakoupil domy a všechny také vybavil novými auty. Vedle toho daroval mocné sumy kostelu, kam pravidelně docházel na nedělní mše, a štědrý byl i ke členům své kongregace v nouzi.

Jeho život se ale začal už záhy rozpadat. Jednoho dne pak Billie Harrell zjistil, že se s ním všichni včetně jeho nejbližších baví jenom ve chvíli, kdy po něm chtějí peníze. Poslední kapkou pak bylo, když ho opustila manželka. Ani ne dvacet měsíců poté, co Harrell vyhrál v texaské loterii stovky milionů, spáchal sebevraždu.


5. Body 1 - 4 můžete náhodně zkombinovat dohromady

Kdybyste hledali skutečného krále mezi loterními smolaři, jen těžko byste objevili lepšího kandidáta než Jacka Whittakera. Dobře zajištěný podnikatel sázel hlavně pro zábavu a jednoho dne v roce 2002 to vyšlo. Whittaker vyhrál do té doby nevídaných 314,9 milionů dolarů, tedy přes 7 miliard korun.

A pak to všechno začalo. Nejdřív mu dvakrát ukradli auto, z toho jednou s víc než 12 miliony a podruhé už „jen” s 4,6 miliony korun. Pak policie zatkla dva zaměstnance klubu, kam docházel, když plánovali, že ho zdrogují, a pak oberou.

Následně byl v jeho domě nalezen přítel jeho pravnučky, který se předávkoval. Brzy nato ze stejného důvodu - předávkování - zemřela i pravnučka. Celé to pokračovalo sérií soudních žalob, kterým čelil, aby jeho smůla skončila nešťastnou smrtí vlastní dcery. „Přeji si, abych ten tiket tehdy roztrhal,” nechal se slyšet loterijní miliardář.

Pokud tedy teď v pátek v Eurojackpotu nevyhrajete, buďte místo zklamání vděční. A pokud vyhrajete, obraťte se na nás také. I pro vás máme pár tipů, jak s penězi naložit.

Zdroje: Ask Men, The Atlantic, Complex

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 895 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 112 600 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 12 300 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články