20. října 2018

Z luxusu za mříže: jak se z výherce stovek milionů stal bankovní lupič

Američan Jim Hayes vyhrál jackpot svého života a začal nezřízeně utrácet. Třeba za Lamborghini, milenky nebo nákladné výlety do Vegas. Po nějaké době ale začala milionová studánka vysychat, a tak vzal Jim rozum do hrsti a vymyslel skutečně geniální plán, jak z toho ven. Dal se na dráhu profesionálního kriminálníka.

Těsně předtím, než vyhrál balík, se pracovník ochranky Jim Hayes potýkal s jedním dluhem vedle druhého. Možná i proto si v roce 1998 koupil u benzínky tiket do kalifornské loterie. A měl štěstí: uhodl všechna tažená čísla a stal se majitelem hned devatenácti milionů dolarů (424 milionů korun).

„Výhru rozhodně nerozházím!”

Krátce poté, co loterní společnost zveřejnila jeho jméno, poskytl Jim rozhovor novinám Los Angeles Times. A tvářil se tu jako nejrozumnější výherce loterie, co kdy po téhle planetě chodil.

„Výhru rozhodně nerozházím,” řekl tehdy novinářům. „Konečně si můžu vzít svoji snoubenku a přestěhovat se do lepšího bydlení. Část peněz také určitě věnuji své rodině, která mě vždycky podporovala.”

Jimův první krok nasvědčoval tomu, že jeho slova mají váhu. Místo jednorázové výplaty peněz, kdy hráči přicházejí o značnou částku na daních, se rozhodl pro vyplácení ve formě renty. O nijak malou částku ale nešlo - jednou ročně mu na účet přistálo víc než patnáct milionů korun.

6 Lamborghini a Bentley a Porsche k tomu

Pak to ale všechno začalo. Nové bydlení si Jim Hayes sice koupil, šlo ale o luxusní rezidenci na předraženém kalifornském pobřeží za desítky milionů. Jako bonus si k novému domu pořídil ještě auta. Hodně aut. Coby velký fanoušek motorismu už brzy v garáži parkoval šest Lamborghini a celou škálu Bentleyů, Porsche a Corvett.

Svůj honosný vozový park také často využíval při cestách za svými milenkami i utrácením milionů v Las Vegas. Jeho manželku Stephanie Wysinger-Hayes to po nějaké době přestalo bavit, a tak zažádala o rozvod.

Soud jí přiřkl polovinu z Jimovy výhry, kterou jí měl loterní milionář vyplácet na alimentech. Pro něj to ale nejspíš nic neznamenalo - dál utrácel. Nakonec si začal půjčovat i na budoucí rentu, kterou mu loterijní společnost vyplatí. A pak v roce 2007 vyhlásil osobní bankrot.

Z luxusní rezidence přes bankrot až za mříže

Mezitím si ale způsobil různé závislosti - začínal na prášcích proti bolesti a skončil na heroinu. Se svojí závislostí bojoval v garáži, kam se musel kvůli věřitelům odstěhovat. V té době pak sestavil geniální plán. Aby si obstaral peníze na drogy, rozhodl se vykrást banku.

Hayes si všechno nastudoval na internetu a loupež se mu povedla. Celkem čtyřikrát. Pak si pro něj přišla FBI a následně byl odsouzený na 33 měsíců za mřížemi.

Když se s ním coby odsouzeným vězněm novináři bavili, řekl jim, že to byla ta vůbec nejlepší věc, která se mu stala. Předtím si nedokázal bez heroinu představit pár hodin a nyní už abstinuje několik měsíců.

Jim Hayes by měl americké nápravné zařízení opustit v roce 2020. Až se tak stane, plánuje vydat autobiografii s názvem Loterie a loupeže.

Zdroje: The Daily Beast, Daily Mail, Independent, autor fotografie: Los Angeles Daily News

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 895 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 112 600 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 12 300 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články