31. srpna 2018

Nové boty od Nike se inspirují stíracími losy

Společnost Nike představila boty pro opravdové hráče: tenisky inspirovaly stírací losy.

Poslední model tenisek od značky Nike byl vytvořen pro všechny, kdo se nemůžou rozhodnout, jestli víc milují stírací losy nebo skateové boty.

Nový model se jmenuje Nike x Premier SB Dunk High. Pro sportovní firmu ho vytvořili designéři z michiganského skateového obchodu Premier. Je vyveden v béžovo-bílé barvě se zlatými prvky. Prostor pod tkaničkami pak zdobí nápis „Win Some, Lose Some”, tedy „Něco vyhraj, něco prohraj”.

Boty jako sázka do loterie

Získat nový model tenisek ale není tak snadné. Kromě originálního designu totiž návrháři zvolili i loterií inspirovaný způsob, jak k nim přijít. Hned 99 % párů bot bude totiž mít jen zlaté zdobení ve stylu obchodu Premier, u pouhého jednoho procenta pak bude k dispozici právě výše zmíněný hráčský nápis.

Jak asi čekáte, krabice s těmito raritními teniskami není nijak označená, a tak není jejich získání nic jiného než sázka do loterie. Sběratelské typy tenisek navíc zpravidla mají násobně vyšší hodnotu, než jejich “běžné” ekvivalenty.

Záludnost v tiskovém prohlášení potvrdil i kreativní ředitel Premieru Chris Gray. „Je samozřejmě možné, že to budete právě vy, komu speciální pár bot bude říkat pane. Stejně jako u stíracích losů ale mluví pravděpodobnost ve váš neprospěch,” nechal se Gray slyšet.

Zatímco získat jednoprocentní tenisky bude asi trochu obtíž, společnost Nike potvrdila, že aspoň všem nabídne malou cenu útěchy. V každé krabici nových Nike bude přibalená speciální zlatá mince na stírání losů.

Nové boty od Nike ukazují, jak odlišně jsou vnímány loterie a stírací losy v Americe a u nás. Zatímco za oceánem je obecně považují za nevinnou formu zábavy, u nás se na ně (aspoň z pohledu zákona) díváme velmi podobně jako třeba na hrací automaty.

V Americe pop-art, u nás hrana zákona a tabu

„Český trh je nechvalně známý tím, že je vyosený ve prospěch hracích automatů i kurzových sázek. Vklady do herních automatů jsou jedenáctkrát vyšší než do loterií, u kurzových sázek jde o šestkrát vyšší vklady,” řekl před nedávnem v České televizi generální ředitel společnosti Sazka Robert Chvátal.

A dodal, že jsme v tomto ohledu unikum - třeba ve Skandinávii nebo v Nizozemí tvoří podíl loterií na hazardu asi třicet až padesát procent. Protože je tamní vlády vnímají jako společensky nejméně nebezpečné, loterie na úkor kasín nebo hracích automatů naopak podporují.

Problém lze podle ředitele Sazky řešit rozdělením zákonu o hazardu, který by jinak přistupoval k tvrdému hazardu a jinak by se stavěl ke stíracím losům nebo loteriím. „Dobrým příkladem může být registrační a verifikační proces. Když si chci přes internet vsadit jeden sloupeček Sportky za 20 korun, pohlíží na mě zákon úplně stejně, jako kdybych chtěl celou noc strávit v kasinu,” přiblížil Chvátal, proč je podle něj nutné o rozdělení přemýšlet.

Zdroj: Footwear News, ČT 24

Top 3 jackpoty v Česku

  • 1 895 000 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 2 112 600 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+
  • 3 12 300 000 Kč
    Vsaďte si Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! 18+

Nejčtenější články