Matematická pravděpodobnost mluví neúprosně - šance na dosažení nejvyššího jackpotu v loterii není příliš vysoká. Přesto si dnes a denně tisíce lidí chodí pro nové tikety a nevzdávají se naděje, že štěstěna bude právě tentokrát stát při nich.
Nejspíš jste to také zažili. Z pohodlí vyhřáté postele vás vytáhl nepříjemný zvuk budíku a ani silná dávka kofeinu vás nedokázala připravit na nadcházející pracovní den. Celou pracovní dobu jste si říkali, proč tohle vlastně děláte a jestli by nebylo lepší získat rentu v loterii (což je teď díky nové hře Extra Renta, která nabízí 100 tisíc měsíčně na 20 let, možné i u nás v ČR). Pokud by to vyšlo, pořídili byste si nový dům, vysněné auto, vyrazili na exotickou dovolenou a ve volnu byste se věnovali jen svým koníčkům a rodině.
A tak si cestou domů koupíte tiket. Pravděpodobně si říkáte, že stejně nevyhrajete, ale tenký hlásek ve vaší hlavě se nevzdává naděje. Během kontrolování výsledků slosování se vám zrychlí tep a v břiše vám začnou poletovat motýlci.
Možná na vás čeká větší či menší výhra, možná zklamání. Dříve nebo později si však patrně koupíte další tiket. A kromě bláhové naděje vás přitom nenapadají žádné racionální důvody, proč to vlastně děláte. Odpovědí může být chuť riskovat.
Riskování je atraktivní. Proto se spousta lidí s oblibou oddává adrenalinovým sportům a zážitkům. Ne každý je ale ochotný dávat všanc své zdraví nebo dokonce život. Sázení se tak může stát přijatelnou formou rizika, při němž vlastně nic vážného nehrozí. Maximálně ztráta nějaké finanční částky, která hráče většinou nijak finančně nezruinuje.
Stejně přitažlivá je také potenciální výhra nad pravděpodobností, která často posilněná nechutí k prohře vede k tolik opakované frázi „Příště už budu mít štěstí a vyhraju“. Hlavním činitelem je ale hormon zvaný dopamin. Ten se vyplavuje především v momentu překvapení, jako je třeba slosování.
Dopamin se v našem těle stará zejména o pocity štěstí a motivuje nás k tomu, abychom dělali činnosti, za něž očekáváme nějakou odměnu, například vysněnou výhru. Jakmile na ni dosáhneme, zaplaví nás radostnými pocity.
A protože by samotné získání odměny nemuselo k motivaci stačit, posílá dopamin do našeho těla podobné pocity už během chvíle, kdy na odměnu čekáme. Ať už je finální výsledek jakýkoliv. V rozumné míře na tom samozřejmě není vůbec nic špatného, naopak. Zdravá hladina dopaminu je totiž pro náš šťastný život důležitá.
Právě zábava a vzrušení patří mezi nejčastější důvody, proč si lidé tikety do loterie či stírací losy kupují. Vyplynulo to i z nedávného průzkumu více než pěti tisíc sázkařů. Ti sázení uvedli jako jeden ze způsobů, jak se mohou odreagovat a zasnít.
Zdroje: Mediacal Express, The Japan Times.