Lék remdesivir, který se používá při léčbě koronaviru, je aktuálně nedostatkovým zbožím. Dávky léku se počítají na tisíce, ale jen v Americe jsou stovky tisíc pacientů, kterým by mohl pomoci. Americké úřady proto nemocnicím navrhují, aby mezi pacienty prostě losovaly.
Zatímco v České republice se po několikatýdenní karanténě život pomalu vrací do normálu, ve Spojených státech amerických je situace stále kritická. Země je aktuálně na vrcholu žebříčku, který sleduje počet lidí nakažených koronavirem.
Pomoci by mohl lék remdesivir, který byl sice primárně vyvinut k léčbě infekcí způsobených virem Ebola, ovšem prokázala se i jeho účinnost v boji proti onemocnění Covid-19. Podle ředitele amerického Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci doktora Fauciho remdesivir urychluje léčbu pacientů s koronavirem v průměru až o čtyři dny.
Problém je, že experimentálního léku je nedostatek. Počet Američanů nakažených koronavirem se pohybuje ve stovkách tisíc, ovšem lék vystačí jen na necelých 10 tisíc pacientů. Například ve městě San Francisco je aktuálně hospitalizováno 70 lidí s nemocí Covid-19, ovšem nemocnice dostaly dohromady jen dávky pro tři až pět pacientů. Texas hlásí 1600 hospitalizovaných pacientů, ale celý stát dostal jen dávky pro 100 až 200 lidí. Jak mají lékaři remdesivir rozdělit? Podle pokynů od příslušných úřadů se mají nemocnice v takových případech uchýlit k loterii.
Nejprve se má sestavit komise z lékařů, sester a dalších odborníků, která vybere kandidáty na léčbu. V případě, že je léku nedostatek, se má ze všech kandidátů prostě losovat. Místo peněžitého jackpotu však v téhle loterii vyhraje člověk lék. Podle odborníka na lékařskou etiku je zvolená metoda „nejspravedlivější a nejméně spravedlivá zároveň“. Princip náhody sice zaručuje férovost v tom smyslu, že lék nedostane například člověk, kterého si lékaři či sestry oblíbili více než jiného, zároveň ale lékaři přicházejí o možnost naordinovat lék pacientovi, které mu by mohl pomoci nejvíce. V každém případě jde o velmi krutou loterii.
Nejde ale o první takový případ. V Japonsku se podobným způsobem loterie využívá k distribuci nedostatkových roušek. Čína pro změnu uplatnila principy loterie k regulaci cest z nejhůře zasazených oblastí. Z Wu-chanu mohl vycestovat jen člověk, který měl negativní výsledky na Covid-19 a byl vylosován v loterii.