Většina výherců loterie vám řekne, že den, kdy na tiketu objevili ta správná čísla, byl v jejich životě tím vůbec nejšťastnějším. Pravdou ale je, že těch, co kvůli výhře skončili opravdu špatně, jsou zástupy.
Předtím, než si do trafiky půjdete pro svůj další tiket Sportky nebo Eurojackpotu, byste měli pořádně zvážit, jaký vliv by vyhrané miliony mohly mít na váš život. Možná se vám totiž ani nebude chtít věřit, jakou smrt si osud připravil pro tyto nešťastníky, kteří v loterii trefil balík.
Život Američana Davida Lee Edwardse mohl být díky loterii po ne úplně podařeném začátku jako z pohádky. Poté, co tento výtečník vykrádal banky, byl polapen a svůj trest si také odseděl. Když byl propuštěn, usadil se ve městě Ashland v Kentucky, kde žil v bytě bez tekoucí vody.
Poté si ale zašel pro tiket Powerballu. Zaplatil za něj pouhých 7 dolarů, i přesto ale vyhrál 27 milionů dolarů (v přepočtu s inflací víc než 852 milionů korun). A právě v ten moment začala nákupní horečka - nechyběla luxusní rezidence, drahá auta a soukromý tryskáč.
Ani tolik milionů zkrátka na zbohatlický život výherce nestačilo, a tak byl Američan už pár let nato na mizině. Aby toho nebylo málo, protože si David Lee i jeho přítelkyně dlouhodobě do žil píchali drogy, v roce 2006 jim byla diagnostikována hepatitida. David Lee Edwards pak v pouhých 58 letech zemřel opuštěný a v chudobě v jednom americkém hospicu. Tehdy se psal rok 2013, což bylo jen 12 let poté, co v loterii vyhrál stovky milionů.
Řidič vysokozdvižného vozíku Cragory Burch vyhrál v roce 2015 v loterii Fantasy 5 celkem 434 272 dolarů, tedy asi 10 milionů korun. Zhruba po roce byl zavražděn třemi maskovanými muži, kteří vnikli do mladíkova obydlí.
Pro všechny to tehdy byl velký šok. Cragoryho přátelé novinářům tehdy prozradili, že výherce jen krátce před svojí smrtí použil část výhry, aby nakoupil vánoční dárky bezdomovcům i dalším potřebným. Jak je vidět, loterní prokletí se zkrátka nevyhýbá ani těm, kdo mají srdce na správném místě.
Pokud v loterii trefíte víc než třičtvrtě miliardy, jde o částku, za kterou můžete spokojeně žít až do smrti nejen vy, ale taky celá vaše rodina a dost pravděpodobně i vnoučata. William Post ale dokázal, že se víc než 766 milionů korun, které trefil v roce 1988, dá rozfofrovat za méně než rok.
Hned poté, co v Pensylvánské loterii trefil 16,2 milionu dolarů, začal ve velkém skupovat vily, auta nebo lodě a část peněz investoval do své neúspěšné rodinné firmy. Mezi nákupy ale nechybělo ani dvoumotorové letadlo, a to i přesto, že nebyl vlastníkem pilotního oprávnění.
Kvůli tomu měl Post už v roce 1989 milionové dluhy. K tomu všemu na něm bývalá přítelkyně úspěšně vysoudila další miliony a jeho bratr se ho pokusil sprovodit ze světa pomocí nájemního zabijáka.
Urooj Khan z Chicaga provozoval čistírnu prádla, když v roce 2012 vyhrál 424 tisíc dolarů, tedy přes 10 milionů korun. Peněz si ale nestačil užit ani trochu, už druhý den byl zavražděný. Viníci nebyli dosud vypátrání, Uroojova sestra Meraj, která se stala opatrovnicí jeho dcery, věří, že vrahy svého bratra zná.
Podle ní za vším stojí bývalá Uroojova manželka spolu s tchánem. A protože byla při pitvě zjištěna otrava, je si Meraj jista tím, že to byli právě oni dva, kdo mu nasypal do pití smrtící kyanid.