Společnost Sazka to se zodpovědným hraním a prevencí závislosti na hazardu myslí vážně, o čemž svědčí řada už zavedených opatření. Česká loterijní jednička se ale před nějakou dobou rozhodla, že své úsilí ještě zvýší. Projekt Hraj s rozumem, který teď spustila, má být prvním krokem.
Jak přistupovat ke hraní zodpovědně, jak si nastavit herní limity, desatero zodpovědného hraní i jaká je míra rizikovosti jednotlivých her. To všechno je k dispozici na webu Hraj s rozumem od Sazky. Na stránkách ale nechybí ani test, který prozradí, jestli je pro vás hraní stále zábavou, nebo už patříte do rizikové skupiny. Projekt pak podporuje právě běžící komunikační kampaň.
„Činností, které společnost Sazka realizuje v rámci prevence rizikového hraní, je celá řada a výrazně převyšují rámec, který nám ukládá zákon. I projekt Hraj s rozumem jsme plánovali dlouhodobě. Kvůli nenadálé situaci, spojené s pandemií koronaviru, kdy roste podíl hraní přes internet, jsme se ale vše rozhodli výrazně urychlit a projekt spustili v rekordně krátké době několika měsíců,“ řekla Magazínu loterie a her Veronika Diamantová, manažerka zodpovědného hraní Sazky.
„Chceme, aby lidé hráli, ale jen tak, aby jim to přinášelo zábavu, a my věříme, že projekt Hraj s rozumem prevenci pomůže. Naším cílem je, aby si lidé uvědomovali, že má každý své limity jinde. Někdo si potřebuje pohlídat čas, který místo své rodiny nebo koníčků věnuje hraní. Jiný si zase musí hlídat množství peněz, které do hry vloží. Zároveň chceme upozornit na to, že každý velký hráč ví, kdy má přestat,“ dodala Veronika Diamantová.
Projekt Hraj s rozumem je jen jednou z mnoha aktivit, kterou Sazka ohledně zodpovědného hraní podniká. Loterní firma je jako jediná v ČR držitelem certifikátů od prestižních společností WLA (Světová loterijní asociace) EL (Evropské loterie), které pečlivě kontrolují, že jejich vlastníci splňují všechny podmínky. Podle manažerky zodpovědného hraní probíhají pravidelné audity každé tři roky a kontrola trvá čtyři měsíce. Aby Sazka o licence nepřišla, musí mimo jiné vyhodnocovat rizikovost každé nové hry, kterou chce uvést, ale také pravidelně školit jak své zaměstnance, tak i prodejce, kteří pracují s jejími produkty.
Sazka zároveň spolupracuje s týmem odborníků na závislosti včetně bývalého protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila a hráčům v případě potřeby nabízí cílenou pomoc. „Před nějakou dobou se nám například ozval telefonicky pán, že mu hraní u jedné společnosti poněkud přerůstalo přes hlavu, a že chce vědět, zda bychom ho na vyžádání zastavili, pokud by ten pocit získal u Sazky. Dověděl se, že opravdu blokujeme hráče, kteří by se cítili být za svou hranou, což je součást naší strategie zodpovědného hraní. On pak volal podruhé, poděkoval a zároveň se divil, že mu chce pomáhat Sazka, která by ho v hraní měla naopak podporovat,“ popsala Veronika Diamantová.
Ta zároveň dodává, že mnohem koncepčnější řešení, jak předcházet rizikovému hraní, je rejstřík vyloučených osob. Ten byl schválen už v loterijním zákoně z roku 2017, spuštěn byl ale teprve před pár týdny. Do něj automaticky spadají lidé v exekucích nebo s dávkami v hmotné nouzi, zapsat se do něj ale dobrovolně může nechat kdokoliv.
Spolupráci s odborníky na závislosti realizuje Sazka i v rámci projektu Hraní - Harm Reduction. Jeho cílem je prevence patologického hráčství, spadá pod neziskovou organizaci Společnost Podané ruce a je zaštítěn jak Evropskou unií, tak i Národním monitorovacím střediskem pro drogy a závislosti. A zatímco osloveni byli všichni domácí hráči, jako jediná se do projektu transparentně zapojila právě Sazka.
Na závěr Veronika Diamantová říká, že web Hraj s rozumem, kterému předcházela mezinárodní vánoční online kampaň se sdělením, že stírací losy nepatří do rukou malých dětí, a to ani pod stromečkem, jsou jen prvními kroky. A i když už Sazka českým lídrem na poli bezpečného hraní je, následovat bude celá řada dalších projektů pod hlavičkou Hraj s rozumem.