Jste úspěšní a máte peníze? V tom případě byste si měli dávat pozor! Pokud na to přijde Pavel Bělobrádek, budete mít možná velký problém. Stejně jako teď Sazka. Té by lidovecký poslanec rád razantně zvýšil daně z 35 % na 55 %. To by znamenalo, že u nás skončí stírací losy a v ohrožení bude i oblíbená Sportka. Bělobrádek ale možná chce jít ještě dál. V Hospodářských novinách se teď rozpovídal o tom, že by se nebránil ani znárodnění Sazky.
„Optimální by bylo, kdyby Sazku koupil stát a provozoval ji tak, jak je to v jiných zemích, nebo ji pronajímal za nějakou částku,“ řekl poslanec Hospodářským novinám. A dodal, že se nebojí, že by společnost po znárodnění vydělávala pod vedením státu méně. „To je takové klišé, ono to tak být může, ale nemusí. Zvlášť když v tom sektoru jste dominantní až jediní, kdo tam podniká,“ zamyslel se Pavel Bělobrádek.
Lidovecký poslanec tak nepřímo připustil, že je jeho návrh na zvýšení daně loteriím na 55 % namířený přímo proti české loterní jedničce Sazce. Stejnou optikou se na to dívá generální ředitel společnosti Robert Chvátal, což je teď nejspíš to jediné, v čem spolu manažer a politik souhlasí.
„Zvyšování daní v oblasti hazardu bylo už loni lex Sazka, protože nikomu jinému se daně nezvyšovaly. Zavádělo se ještě zdanění výher nad jeden milion korun, ale to se taky týká de facto jen výherců v našich hrách. Pokud by teď prošel Bělobrádkův návrh, je to u mě druhá daňová razie na naši firmu, která při započtení všech daní a poplatků znamená ztrojnásobení míry našeho zdanění během dvou let,“ řekl novinářům generální ředitel Sazky.
Jen připomeňme, že už loni se daně zvyšovaly pouze loteriím a že ani tehdy nešlo o zanedbatelný rozdíl - daně se zvýšily o dvanáct procentních bodů z 23 % na 35 %, tedy na stejnou sazbu, na jaké jsou v současnosti jen loterie spolu s nejtvrdším hazardem v podobě výherních automatů. Kasína i kurzové sázky zůstaly na sazbě 23 %.
Podle lidoveckého poslance je ale 35 % stále málo - tvrdí, že loterie v Evropě odvádí průměrně 64 %. S tím ale Robert Chvátal nesouhlasí, což dokládá i čísly. Coby druhý místopředseda organizace European Lotteries, která sdružuje přes padesátku společností z Evropy, bylo v roce 2019 průměrné zdanění loterií na úrovni 52 %.
Navíc zdůraznil jeden důležitý fakt - nejde pouze o daň, oněch 52 % je celkové daňové zatížení, kam vedle loterní daně patří také zdanění jiných her nebo poplatky za licenci a provoz loterie. Sazka navíc nemůže nárokovat odpočet DPH a platí daň ze zisku, a tak už je dnes její daňové zatížení ve výši 50 %. V případě, že projde Bělobrádkův návrh, bude její daňové zatížení na úrovni 70 %.
Pavlovi Bělobrádkovi ale jeho návrh přijde v pořádku a reakci Sazky označuje za pouhou hysterii. „Rozumím, že to pro ně není komfortní. Nikomu se nelíbí, když mu zvyšujete daně. Ale ta reakce je někdy až hysterická. Teď expandují na další trhy, mají americké investory a tak. Takže žádní chudáci nejsou,“ prohlásil bývalý předseda KDU-ČSL.
Otázkou tak jen zůstává, proč se zákonodárci podruhé v tak krátké době zaměřují na tu nejméně společensky nebezpečnou oblast hazardu, a neřeší automaty nebo kurzové sázky. Nerozumí tomu ani Robert Chvátal: „Civilizovaná země se snaží směřovat potřebu hrát do společensky nejakceptovatelnější formy hraní. To je loterie či stírací los. Rozhodně to není bedna nebo kurzové on-line sázení,“ řekl pro Hospodářské noviny generální ředitel Sazky.
Možné vysvětlení tak před pár dny přinesl snad jen týdeník Reflex. Jíří Štefek ve svém komentáři rozvíjí myšlenku, že Bělobrádkovi nejspíš nevycházejí čísla ve Sportce, a proto se jí rozhodl pořádně zakroutit krkem.
Zdroje: Hospodářské noviny, Reflex.