Nulová tolerance k nejškodlivějšímu hazardu se v hlavním městě skloňuje už nějakou dobu. Zároveň se už dlouho mluví o napravení situace, kdy byly živé hry zneužívány právě ve prospěch beden. Teď konečně přišel rázný krok a na svědomí ho má zastupitelka Hana Marvanová (STAN). Ta přišla s nekompromisní vyhláškou, zakazující tzv. technické hry. Její návrh i po protestech opozice schválili radní, na celém území města začne platit od ledna.
Hlavním záměrem vyhlášky je oddělit tzv. živé hry od těch technických. Mezi technické hry patří výherní automaty a videoloterijní terminály, u živých her je zapotřebí obsluha a řadí se sem třeba ruleta. A zatímco automaty budou bez výjimky zakázané na celém území Prahy, živé hry si budou moct městské části, co nezvolily nulovou toleranci hazardu, ponechat.
Z 57 městských částí ale ani technické, ani živé hry nechce rovnou 41 částí. Sem patří Prahy 2, 4, 5, 6, 7, 10, 12, 19 a 20, dále například Troja, Újezd, Suchdol, Velká Chuchle, Zbraslav, Řeporyje, Dolní Měcholupy, Ďáblice nebo Klánovice.
Čtvrti, které na svém území nulovou toleranci hazardu nevyhlásily (například Praha 1, 3, 8 nebo 9), chtěly po zastupitelích umožnit výjimku k provozování technických her. To ale podle Hany Marvanové není možné. Jako příklad uvádí Ostravu, která k výjimkám přistoupila formou adresní vyhlášky (na mapě města ponechala místa, kde byly herny povoleny). Za to nyní slezské metropoli udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže milionovou pokutu.
Jak už bylo řečeno, vyhláška má napravit současnou praxi, kdy jsou živé hry zneužívány pro provoz hracích automatů. Současná praxe funguje tak, že je v herně řada automatů a třeba jedno kolo štěstí. K zatočení je ale potřeba nesmyslně vysoký vklad, a tak ho v reálu nikdo nehraje. Další variantou jsou stoly s kostkami, které jsou ale obvykle stejně populární jako kola štěstí. V reálu jde tak o klasickou hernu, která se jen maskuje za kasíno.
Současnou praxi si prý šla zkontrolovat i sama Marvanová. A došla k tomu, že ze 101 kasín, která jsou v Praze hlášena, funguje takto většina. Právě proto se rozhodla pro vyhlášku, která bedny zakazuje na celém území metropole.
Její návrh pak prošel bouřlivou, čtyři a půl hodiny trvající diskuzí. Proti byla opozice z řad ANO a ODS. Mezi argumenty, které padaly, patří vznikající kasína hned za hranicemi hlavního města stejně jako nové triky provozovatelů tvrdého hazardu, jak nová nařízení obejít. Sílu argumentů opozice posléze stvrdilo schválení nové vyhlášky.
Co je ovšem nutné dodat, je skutečnost, že zákazem technických her přijde Praha o nemalé peníze. Z hazardní daně město loni od ministerstva financí získalo 770 milionů, z toho bylo 422 milionů právě z technických her.
Magistrát polovinu z této částky rozděluje jednotlivým městským částem, a to podle počtu obyvatel. Peníze pak ze zákona musí jít buď na potírání nebo prevenci hazardu, anebo do kultury, sportu, školství, případně do sociální oblasti.
Aby nikdo nepřišel zkrátka, bude magistrát ztrátu části příjmů městským částem kompenzovat. Výpadek ale zároveň nebude okamžitý, vyhláška totiž nepočítá s okamžitým zákazem. Počet herních automatů se bude snižovat postupně s tím, jak bude končit platnost jednotlivých licencí, tedy v následujících třech letech.
Zdroje: České noviny, Deník, Aktuálně, Blesk.