Jestli jste dostali e-mail od sociální sítě Facebook, že jste v jejich loterii vyhráli pohádkové peníze, máme pro vás špatnou zprávu. Nevyhráli jste totiž vůbec nic. Pokud navíc podvodníkům pošlete i částku, kterou požadují předtím, než vám výhru pošlou, můžete se rozloučit i s těmito penězi.
E-maily vytváří dojem, že je odeslal samotný šéf a zakladatel největší sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg, případně finanční ředitelka společnosti Sheryl Sandbergová. Na případ upozornil americký deník New York Times, který zmínil, že podvodné loterie cílí především na starší lidi s nižšími příjmy a vzděláním. Podvodníci z lidí vylákali desítky až stovky tisíc korun.
Deník také odhalil 205 falešných účtů na Facebooku a Instagramu, které se tváří, že patří právě Zuckerbergovi nebo Sandbergové. Jména ale obsahují překlepy, nebo skutečná prostřední jména jmenovaných, tedy Mark Elliot Zuckerberg či Sheryl Kara Sandbergová.
Věrohodnost se snaží účty simulovat přidáním reálných fotografií obou manažerů a v profilech se také objevují na počítači upravené fotky „šťastlivců" s výherním šekem s hlavičkou Facebooku.
Facebook sice smazal 96 falešných profilů, na Instagramu ale smazal jen jeden profil a ostatních 109 až do vydání reportáže deníku New York Times stále existovalo.
Skandál o podvodné loterii pod hlavičkou Facebooku prosákl jen pár týdnů poté, co byl Mark Zuckerberg na koberečku v americkém kongresu kvůli zneužití dat sociální sítě pro politické kampaně. Tehdy přiznal, že až tři procenta účtů na Facebooku je falešných. To může být až 60 milionů uživatelů.